Zonguldak'ta maden işçisinin hukuk zaferi: İşten atılan işçiler geri alınacak, tazminat ödenecek

Dev.Maden-Sen'de örgütlendikleri gerekçesiyle işten atılan 11 maden işçisi işverene dava açtı. Mahkeme, işten atılan işçilerin işe iadesine karar verirken işçilere sendikal tazminat ödenmesine karar verdi.

Zonguldak'ta maden işçisinin hukuk zaferi: İşten atılan işçiler geri alınacak, tazminat ödenecek

Zonguldak Ereğli'de Borcam Madencilikte çalışma koşullarının kötüleşmesi, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin uygulanmaması ve iş yerindeki keyfi uygulamalara karşı Dev.Maden-Sen'de örgütlenen işçilerden 11 işçinin iş akdinin feshedilmesine karşı dava açıldı. 

Mahkeme 12 maaş sendikal tazminat ve haksız yere işten atıldıkları için de işe iade kararı vererek 4 maaş da işe iade tazminatına hükmetti.

Dev.Maden-Sen'den yapılan açıklamada sendikal mücadele sebebiyle işten atılan işçilerin işverenin tehdit ve baskılarına boyun eğmeyerek mücadeleye devam edip kazandığını bildirdi. 

Sendikadan ayrılmaları konusunda sistematik baskı ve zorlama uygulayan işverene açılan davada 11 işçiden 2'si lehinde karar verilirken diğer işçiler için de yargı sürecinin sonuna gelindiği belirtildi. 

Sendika tarafından işçilerin hukuk zaferinin bildirildiği açıklama şöyle:

Karadeniz Ereğli’de görülen davada karar işçilerin lehine sonuçlandı. Mahkeme işten atılan arkadaşlarımızın işe iadesine karar verirken işyerindeki sendikal baskıyı da onaylayarak işten atılan işçilere sendikal tazminat ödenmesine karar verdi.

Zonguldak Ereğli’de Düzce Cama hammadde üreten Borcam Madencilikte çalışma koşullarının kötüleşmesine,6-7 yıldır çalışmalarına rağmen maaşlarının hala asgari ücret sınırında olmasına, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin uygulanmamasına, işçilere verilen sözlerin hiçbirisinin tutulmamasına ve iş yerindeki keyfi uygulamalara karşı işçi arkadaşlarımız, 2016 yılı Mart ayında DEV.MADEN-SEN de örgütlenmeye karar verdiler.

Maden işçisi arkadaşlarımızın sendikaya üye olmaları ile birlikte işveren ve vekilleri işçilerin sendikaya üye olmalarını engellemek ve üye olanları vazgeçirmek için yemekhanede içme suyu yerine arıtılmamış bulanık su vererek, servisten indirip yürüterek ve ağır iş makinelerinin yapması gereken işleri kazma kürekle yaptırmaya çalışarak sendikal mücadeleyi engellemeye çalıştılar. Ancak bu yöntemlerle engelleyemediği işçileri küfür tehdit ve dayakla yıldırmaya çalışan işveren 11 maden işçisi arkadaşımızı hiçbir gerekçe göstermeden işten attı.

İşverenin işten attığı arkadaşlarımızın yanı sıra işyerinde çalışmaya devam eden arkadaşlarımızı sendikadan istifa etmeye zorlayan işveren iki sendika üyesi arkadaşımızı taşerona devredilmiş başka bir iş yerine sürdü. İşverenin bütün baskılarına rağmen işyerinde sendika mücadelesini devam ettiren işçi arkadaşlarımız ile birlikte işten atılan arkadaşlarımız için işe iade ve sendikal tazminat davası açtık . İşyerindeki baskının devam etmesi üzerine işyerinde inceleme yapan çalışma bakanlığı müfettişleri de iş yerinde sendikal baskı olduğunu tespit etti. Bu rapor üzerine işyerinde ki bütün üyelerimiz için sendikal tazminat ve mobbing davaları açtık

Açılan davalarda sona gelindi ve bu gün karadeniz ereğli’de görülen davada karar işçilerin lehine sonuçlandı. Mahkeme, işten atılan arkadaşlarımzın işe iadesine karar verirken işyerindeki sendikal baskıyı da onaylayarak işten atılan işçilere sendikal tazminat ödenmesine karar verdi. İşten sendikal mücadeleden dolayı atılan işçi arkadaşlarımıza 12 maaş sendikal tazminat ve haksız yere işten atıldıkları için de işe iade kararı veren mahkeme 4 maaş da işe iade tazminatına hükmetti. Bugün 2 arkadaşımızın davası sonuçlanırken diğer diğer arkadaşlarımzın davalarında da son aşamaya gelindi

Borcam İşçilerinin talebi nettir

Borcam işçisinin talebi nettir. İşçilerin en temel hakkı olan sendikal mücadele hukuk dışı yöntemlerle, küfürle şiddetle ve hakaretle engellenemeyecek kadar güçlü ve haklı bir mücadeledir.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler