Zirve Yayınevi davasında 9 yıl sonra karar açıklandı: 5 sanığa 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet

Malatya’da, 9 yıl önce üç Hristiyan’ın katledilmesiyle ilgili davada karar açıklandı. 5 sanığa 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Zirve Yayınevi davasında 9 yıl sonra karar açıklandı: 5 sanığa 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet

Malatya’da işlenen Zirve Yayınevi katliamıyla ilgili davada karar çıktı.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki 115’inci duruşmasına tutuksuz yargılanan Emre Günaydın, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım polis araçlarıyla getirildi.

Duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Ruhi Abat, emekli albay Mehmet Ülger, Murat Göktürk, Levent Ercan Gelegen de katıldı.

Mahkeme heyeti; daha önce adli kontrol kapsamında elektronik kelepçe takılan Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım’ı “tasarlayarak adam öldürme” suçundan 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etti. Diğer sanıklar ise beraat etti.

Malatya’da 18 Nisan 2007 tarihinde Zirve Yayınevi’ne düzenlenen saldırıda, burada çalışan Almanyalı Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel, boğazları kesilerek öldürülmüştü.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, tutukluluk süresini 5 yıla indiren yasayı onaylamasının ardından Malatya Zirve Yayınevi Davası’nın 5 sanığı Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Salih Gürler 8 Mart 2014’te tahliye edilmişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler