'Zer' filmi 70. Edinburgh Film Festivali'ne Türkiye'den seçilen tek yapım oldu

Kazım Öz'ün son filmi 'Zer' 70’incisi gerçekleştirilecek, dünyanın en eski film festivallerinden Edinburgh Film Festivali’ne de Türkiye’den seçilen tek yapım oldu.

'Zer' filmi 70. Edinburgh Film Festivali'ne Türkiye'den seçilen tek yapım oldu

Prömiyerini 36. İstanbul Film Festivali’nde yapan Kazım Öz’ün son filmi “Zer” Türkiye’de vizyona girdikten sonra uluslararası arenada festival yolculuğuna devam ediyor. “Zer” bu yıl 70’incisi gerçekleştirilecek, dünyanın en eski film festivallerinden Edinburgh Film Festivali’ne de Türkiye’den seçilen tek yapım oldu.

 ‘Avrupa perspektifleri’ bölümünde gösterilecek

Bahoz (Fırtına), Demsala Dawî: Şewaxan (Son Mevsim: Şavaklar), He Bu Tune Bu (Bir Varmış Bir Yokmuş) ve Cinara Sipî (Beyaz Çınar) gibi bol ödüllü kurmaca ve belgesel filmleriyle tanınan Kazım Öz’ün son filmi, Edinburgh Film Festivali’nde Avrupa sinemasının önde gelen örneklerinin yer aldığı “Avrupa Perspektifleri” bölümünde gösterilecek. Dünyaca ünlü birçok yönetmenin filmiyle aynı bölümde yer alan “Zer”, 22 Haziran Perşembe akşamı 20:50’de İskoçya’nın en önemli film festivalinde seyircilerin karşısına çıkacak.

Başrollerini Nik Xhelilaj, Güler Ökten ve Levent Özdilek’in paylaştığı “Zer” filminde, kanser tedavisi için New York’a getirilen babaannesi Zarife ile bu süreçte daha da yakınlaşan genç müzisyen Jan’ın, babaannesinin kendisine söylediği bir şarkının peşinden köklerine ve bastırılmış toplumsal travmaların izine doğru çıktığı yolculuğun hikayesi anlatılıyor.

Sinematürk

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler