Yunanistan’da binlerce temizlik işçisi grevde: Eylemlerde sokaklarda biriken çöpler ateşe veriliyor

Yunanistan’da binlerce temizlik işçisi, sözleşme sürelerinin bitmesi ve işsiz kalma endişesiyle grevde

Yunanistan’da binlerce temizlik işçisi grevde: Eylemlerde sokaklarda biriken çöpler ateşe veriliyor

Yunanistan’da sözleşmesi bitmek üzere olan yaklaşık 10 bin temizlik işçisi grevde. Grev nedeniyle birçok kentin sokaklarına çöpler yığıldı. Özellikle başkent Atina’nın turistik bölgeleri “çöp krizinden” en kötü etkilenen yerlerin başında geliyor.

BBC Atina’nın haberine göre; yayaların çöp yığınlarının önünden geçerken burunları tutacak kadar ağır bir koku olduğunu, bazen de kaldırım değiştirdiklerini belirtti.

Sözleşmesi bitmek üzere olan temizlik işçileri bugün İçişleri Bakanlığı önüne yürüdü. İşçiler sokaklarda biriken çöp yığınlarını ateşe verirken polis de işçilere biber gazıyla saldırdı.

Sözleşmeleri biten yaklaşık 10 bin temizlik işçisi, işsiz kalma endişesi yaşıyor. Yunanistan hükümeti geçici belediye işçilerinin sözleşmelerini yenilemek istedi. Ancak adım mahkeme tarafından anayasaya uygun olmadığı gerçekçesiyle reddedildi. İçişleri Bakanı Panos Skourletis ise sendikalara soruna bir çözüm bulacaklarını ve 2 bin 500 işçiye kadro vereceklerini söyledi.

İşveren ile işçiler arasındaki anlaşmazlık büyürken, belediye çalışanlarının sendikası çöp kamyonlarının ana depoya girmesini günlerdir engelliyor.

Atina’da halen yaklaşık 32 derece olan hava sıcaklığının daha da artması bekleniyor. Yetkililer kent sakinlerine ve iş yerlerine çöplerini dışarı çıkarmamaları çağrısında bulunuyor.

Etiketler: Grev, Yunanistan

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler