Yunanistan Cumhurbaşkanı’ndan Erdoğan’a: Bende sizinki gibi yetki yok, hükümetle konuşun

Erdoğan’ın Yunanistan ziyareti Lozan polemiğiyle başladı. Erdoğan’ın Lozan’ı yeniden tartışmaya açma çabasına Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos yanıt verdi. Pavlopulos Lozan Anlaşması’nın yeniden müzakere edilmesi söz konusu olamaz” dedi ve ekledi: “Benim sizin gibi yetkilerim yok. Bu meseleleri hükümetle konuşursunuz”

Yunanistan Cumhurbaşkanı’ndan Erdoğan’a: Bende sizinki gibi yetki yok, hükümetle konuşun

Tayyip Erdoğan, iki gün sürecek resmi ziyaret kapsamında Yunanistan’ın başkenti Atina’ya gitti. Eleutherios Venizelos Havaalanında Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias tarafından karşılanan Erdoğan, Meçhul Asker Anıtı’na çelenk sunduktan sonra Cumhurbaşkanlık Binasında Prokopis Pavlopulos ile bir araya geldi.

Ortak basın toplantısı Tayyip Erdoğan’ın ziyaret öncesinde de dile getirdiği Lozan polemiğiyle başladı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos, Erdoğan’la ortak basın toplantısında, “Lozan Anlaşması’nın yeniden müzakere edilmesi söz konusu olamaz” dedi.

Erdoğan ise şöyle karşılık verdi:

Lozan’la ilgili hala anlaşılmayan bazı incelikler var. 94 yıl önce imzalandı. 11 ülkenin imzası var. Japonya bile var.

Ege’de adil bir çözüm bulunması gerektiğini savunan Erdoğan, “94 yılda pek çok şey değişti. Bunlar gözden geçirilirse pek çok şeyin olması gerektiğini taraflar da kabul edecektir” dedi.

Pavlopulos: Benim sizin kadar yetkim yok

Erdoğan’ın konuşmasının ardından tekrar Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos söz aldı. Erdoğan’ın eleştirilerine, kendisinin hukukçu olduğunu ve ülkelerinde hukuk kurallarının geçerli olduğu yanıtını veren Pavlopulos, “Sayın Erdoğan, benim sizin kadar yetkim yok” dedi ve ekledi:

Sayın Cumhurbaşkanı Kıbrıs konusunda, cumhurbaşkanı kıyası yaptınız. Ancak Yunanistan’da anayasa gereği cumhurbaşkanı sizin yetkilerinize sahip değildir. O yüzden katılamadım görüşmelere. Bu karşılaştırma için şeref duydum tabiiki. İlişkilerimizin samimiyet ilkesi üzerinde ilerleyeceğine inanıyorum. Dışişleri Bakanımızın da söyleyeceği gibi ben hukuk profesörüydüm. Bir anlaşmanın (Lozan), hukuk ilkesinin güncellenmesi mümkün değildir. Var olan sözleşmeye yeni bir metin ekleyebiliriz fakat anlaşmayı güncellemek veya reform etme gibi bir kavramı kullanmıyoruz. Bu konuda da sizin samimiyetinize inanarak, bunun altını çizmeyi arzu ediyorum. Aynı zamanda bu ziyaretin tarihi öneminin altını çizmeden edemeyeceğim.

Erdoğan: Ben de siyaset adamıyım

Pavlopulos’un sözleri üzerine Erdoğan da şu yanıtı verdi:

Bunu cevapsız bırakmak da kendime saygısızlık olur. Ben tabi hukuk profesörü değilim ama siyaset hukukunu iyi bilirim, siyaset adamıyım. Siyaset hukukunda da, anlaşmaların güncellenmesi diye bir şart vardır ve bunu da biz yaparız. Yeter ki ülkeler bu konuda mutabık kalsınlar, bunun dünyada çok örneği var. Sizler bu konuyu açtığını için bu konuya girdik. Açmamış olsaydınız, sayın Çipras’ın kabulünde bu konulara girerdik. Biz de çok sıkıntılar yaşadık, o yüzden sistem değişikliğine gidiyoruz. 2019’da Cumhurbaşkanlığı sistemine geçeceğiz.

Sendika.Org

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler