Yunan askerlerden NATO tatbikatına tepki: 'Provokasyon'

Yunanistan'ın Evros ve Trakya bölgelerindeki askeri kamplarda bulunan Yunan askerler, Yunan ordusunun NATO tatbikatına katılımına tepki gösterdi.

Yunan askerlerden NATO tatbikatına tepki: 'Provokasyon'

Syriza hükümetinin Yunanistan'ın "toprağını ve sularını" NATO güçlerine açmasına karşı çıkan askerler, Syriza hükümetinin politikalarının "Yunan halkının çocukları olan askerler için provokasyon anlamına geldiğini" duyurdu.

Açıklamada 20 gündür Yunanistan ve Kıbrıs'tan yapılan açıklamalarda NATO'ya karşıtlığın bildirildiği de hatırlatılırken, "Biz NATO güçlerinin yardımcı ekibi değiliz" denildi.

Yapılan açıklamada "limanların, havayollarının, yolların, kampların ve ülkemizdeki diğer altyapıların NATO'nun askeri güçleri tarafından kullanılmasına karşı çıkıyoruz. Onlar topraklarımıza adım atmamalı. Burada hoş karşılanmıyorlar" diye duyuruldu. Geçtiğimiz haftalarda Yunanistan Komünist Partisi üyeleri, Egnatia yolunda insan zinciri oluşturarak NATO konvoyunun geçişini engellemişti. Tüm İşçilerin Militan Cephesi (PAME) de NATO karşıtı eylemlere imza atmıştı.

Sol Haber

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler