YTÜ Mimarlık Fakültesi Erdoğan’a tahsis ediliyor

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Mimarlık Fakültesi Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edileceği gerekçesiyle boşaltılıyor. Fakülte’nin Beşiktaş Balmumcu Mahallesi’ndeki Dikim Evi’ne taşınacağı bildiriliyor.

YTÜ Mimarlık Fakültesi Erdoğan’a tahsis ediliyor

Yolculuk’un haberine göre YTÜ Mimarlık Fakültesi öğrencileri, “Kısa bir süre içerisinde boşaltılmak istendiği konuşuluyor. Taşımaya ilk olarak ‘maket atölyesi’nden başlanacağı belirtiliyor” şeklinde aktarımda bulundu.

‘Eski değeri kaybolacak’

Konuyla ilgili görüşlerini belirten İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü öğretim üyesi ve YTÜ Mimarlık Fakültesi mezunu kent plancısı Doç. Dr. Pelin Pınar Giritlioğlu, söz konusu hamlenin sadece bir “taşınma” olarak nitelenemeyeceğini belirterek, “Yıldız Teknik Üniversitesi önemli bir hafıza mekanı. Kendi değerini sadece ‘Yıldız Teknik’ olmasından değil, aynı zamanda uzun yıllardır o mekanda olmasından da alıyor” dedi.

YTÜ Mimarlık’ın taşınması halinde eski değerini kaybedeceğini vurgulayan Giritlioğlu, “Mimarlık Fakültesi’nin Dikim Evi’ne taşınacağı söyleniyor. Yeni taşındığı yerinde aynı değerini koruyabilecek mi, bu bir soru işareti. Kamusal mekanların yer değişimi, kentsel hafızada da bir kayıp anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Tayyip Erdoğan 21 Mayıs 2016 tarihinde katıldığı bir televizyon programında Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nün Cumhurbaşkanlığı için kullanılacağını ve oradaki binanın Cumhurbaşkanlığı’na ait olacağını söylemişti. Erdoğan programda “Biz onların çıkmasını istiyoruz. Tamamen çıksınlar ve orası tamamıyla Cumhurbaşkanlığı’na ait bir yer haline gelsin. Ve orayı Cumhurbaşkanlığı İstanbul’da kendisi ayrıca değerlendirsin istiyoruz. Tarihi itibariyle de bu önemli” ifadelerini kullanmıştı.

(Yolculuk)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler