YSK kararına itiraz için başlatılan imza kampanyası 300 bini aştı

YSK tarafından verilen ‘sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların geçerli sayılması’ kararıyla birlikte şaibeli duruma gelen 16 Nisan referandumunun ardından ‘Hayır’ oyuna sahip çıkanlar YSK’ya tepki gösterirken, internet üzerinden imza kampanyası başlatıldı. Kampanya ilk günden 300 bin kişiye yaklaştı.

YSK kararına itiraz için başlatılan imza kampanyası 300 bini aştı

 

 

16 Nisan referandumunun manipüle edilmiş sonuçları açıklanırken, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) ‘sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılması’ kararına tepki gösteren ve kararın iptal edilmesini isteyen ‘Hayır’cılar sosyal medya üzerinden imza kampanyası başlattı.

Change.org üzerinden ‘Sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulaları ve zarfların gereği yapılsın!’ başlığıyla başlatılan kampanyaya ilk günden 300 bin kişi imza attı.

Kampanya metni ise şöyle:

Sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulaları ve zarfların gereği yapılsın!

Basına yansıyan haberlerde görüldüğü üzere:

"Bazı sandık kurullarının seçmene mühürsüz oy pusulası ve zarf verdiği iddialarını ele alan YSK, sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılmasına karar verdi."

İlgili hükmün iptalini ve söz konusu sandık kurullarının soruşturulmasını istiyoruz. Kullanılan oy pusulalarının dışarıdan gelip, gelmediği kanıtlanamaz. Bunun kanıtı ile uğraşılması ve bunun uygun görülmesi bile yasa dışı bir tekliftir. İlgili kurulların neden seçmene "mühürsüz oy pusulası ve zarf" verdiği ve YSK'nın neden nereden geldiği bilinmeyen bir oy pusulası ve zarfı kabul edeceği araştırılmalıdır.

Bu konuda yapılacak değişiklik, basına yansımalı ve basında bir düzeltme olarak oylar sayılmadan önce yayınlanmalıdır. Oy sayımının başlandığı da bilindiğine göre, yeniden oy sayımı yapılmalı ve söz konusu oylar "netleştirilene kadar" geçersiz sayılmalıdır.

Kampanyaya imza atmak için tıklayınız.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler