YPG ve Rusya: Deyrizor’da ortak bir komutanlık kurmaya hazırız

YPG Genel Komutanlığı, Rus General Alex Kim’in de katılımıyla düzenlenen açıklamada Deyrizor’un doğusunun IŞİD’den temizlendiğini duyurdu. YPG adına konuşan Nuri Mehmud yaptığı açıklamada “IŞİD’e karşı mücadelede ortaklarımız ve dostlarımızla, ortak bir operasyon odası ve komutanlık oluşturulması için hazır olduğumuzu duyuruyoruz” dedi.

YPG ve Rusya: Deyrizor’da ortak bir komutanlık kurmaya hazırız

YPG Genel Komutanlığı, yerel Arap aşiretleri, Rusya ve ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteği ile Deyrizor’un doğusundaki kırsal kesimin IŞİD’den tamamen temizlediklerini açıkladı. YPG’ye yakınlığıyla bilinen ANHA’nın haberine göre, Deyrizor’un doğusunda özgürleştirilen ilk mahalle olan El Salihiye mahallesinde düzenlenen açıklamaya Rus General Alex Kim, Cizre Fırtınası Hamlesi Sözcüsü Lilwa Ebdullah ve Deyrizor Sivil Meclisi Eş Başkanı Xesan El Yusif ve YPG Sözcüsü Nuri Mehmud katıldı.

“Ortak bir operasyon odası ve komutanlık için hazır olduğumuzu duyuruyoruz”

YPG adına Sözcü Nuri Mehmud, Deyrizor’un Fırat Nehri doğusundaki bölgesinin tamamen özgürleştirildiği belirtti. Mehmud yaptığı açıklamada “IŞİD’e karşı mücadelede ortaklarımız ve dostlarımızla, ortak bir operasyon odası ve komutanlık oluşturulması için hazır olduğumuzu duyuruyoruz”dedi.

Rus general: “Ortak operasyon kararı aldık”

Hmeymim’deki Rus hava üssünün komutanı Genelal Alex Kim yaptığı açıklamada, YPG’nin de aralarında bulunduğu değişik askeri güçlerle IŞİD’e karşı Deyrizor’da ortak operasyon kararı aldıklarını, duyurdu.

Alex böyle bir oluşuma Rusya’nın tam destek verdiğini belirterek, alandaki güçlerin ve YPG’nin IŞİD’e karşı operasyonların desteklenmesi temelinde Rusya’ya ait savaş uçaklarının şimdiye kadar IŞİD’e ait 672 kez saldırı gerçekleştirdiğini, saldırılarda 1450 noktanın vurulduğunu, ifade etti.

Rus general Alex, Fırat’ın doğusunda yürütülen tüm mücadelenin Hmeymim askeri üssü tarafından Rusya ve bölgedeki güçlerin ortaklaşması temelinde geliştiğini, kaydetti.

(ANHA)

Etiketler: YPG, Rusya, IŞİD

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler