YPG Süleyman Şah türbesinin bulunduğu Caber Kalesi'ni IŞİD'den aldı

Demokratik Suriye Güçlerinin yürüttüğü Rakka operasyonunda, Osman Gazi'nin dedesi Süleyman Şah'ın türbesinin bulunduğu Caber Kalesi, IŞİD'den geri alındı.

YPG Süleyman Şah türbesinin bulunduğu Caber Kalesi'ni IŞİD'den aldı

YPG'nin büyük katılımıyla oluşan Demokratik Suriye Güçlerinin yürüttüğü Rakka operasyonu devam ederken, çatışmalar 10 gündür Fırat Nehri sol kıyısında kalan Caber Kalesi çevresinde yoğunlaşmıştı. Suriye ve Irak'taki Kürtçe yayın yapan internet siteleri Doğu ve Batı Caber köylerinin IŞİD'den alınmasının ardından iki köy arasında bulunan Caber Kalesi'nin de alındığını duyurdu. 

Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin dedesi Süleyman Şah'ın türbesinin daha önce bulunduğu Caber Kalesi'nin IŞİD'den kurtarıldığına dair fotoğraf ve görüntüler hem söz konusu sitelerde, hem de Demokratik Suriye Güçlerinin sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

Caber Kalesi'nin hikayesi

Tarih boyunca Ukayliler, Harzemşahlar, Memluklular, Türkmen boyunun eline geçen Caber Kalesi'nin Türkler için anlamı bir başkadır. Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin dedesi Süleyman Şah, iki muhafızıyla birlikte Fırat Nehri'ni geçerken yaşamını yitirir. Cenazesi bu kaleye defnedilir. Asırlar sonra Yavuz Sultan Selim kaleyi Osmanlı topraklarına katar, Süleyman Şah'ın iki muhafızıyla birlikte defnedildiği yere türbe yaptırır. 

Caber Kalesi, 20 Kasım 1921'de Türkiye ile Fransa arasında imzalanan anlaşmayla Türkiye'nin toprağı sayılır ve orada Türk bayrağı çekme, muhafız bulundurma hakkı tanınır. Suriye Hükümeti Fırat Nehri üzerinde 1968 tarihinde başlattığı Tabka Barajı'nın 1973 yılında tamamlanacağını ve barajın su toplamaya başlamasıyla Caber Kalesi ve Süleyman Şah'ın türbesinin tamamen sular altında kalacağını ileri sürerek, Türkiye'den naklini ister. Yapılan anlaşma ile Süleyman Şah türbesi 1973 yılında Karakozak Köyüne taşınır.

Karakozak köyü ve türbenin bulunduğu bölge 13 Mart 2014 tarihinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile IŞİD arasındaki çatışmalar sonucu IŞİD kontrolüne geçti. 22 Şubat 2015'te, Türk Silahlı Kuvvetleri artan güvenlik problemleri ve IŞİD tehdidi nedeniyle 'Şah Fırat' adlı askeri bir operasyon ile türbede bulunan 40 askeri ülkeye geri getirmek için Suriye'ye girdi. Türbede bulunan Süleyman Şah'ın naaşı ve diğer manevi değeri bulunan eşyalar alındıktan sonra Süleyman Şah Türbesi ve yakındaki karakol patlayıcılarla havaya uçuruldu. 
(CUMHURİYET)

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler