YPG Deyrezzor'un doğusunu IŞİD'den aldığını açıkladı

YPG internet sayfasından yayımladığı açıklamasında, operasyonlarına ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon ile Rusya'nın da 'havadan ve lojistik destek sağladığını, sahada da koordinasyon, danışmanlık yaptığını' belirtti.

YPG Deyrezzor'un doğusunu IŞİD'den aldığını açıkladı

BBC Türkçe’nin aktardığına göre; YPG Deyrezzor’daki operasyona Arap aşiretlerin de yardım ettiğini söyledi ve doğu bölgelerin ele geçirilmesiyle Kürtlerden ve Araplardan oluşan yerel idari meclisler kurmayı planladıklarını duyurdu.

YPG sözcüsü Nuri Mahmud açıklamada, "Şehrin doğusu, uluslararası koalisyon ve Rusya'nın desteğiyle IŞİD'den tamamen kurtarılmıştır. Uluslararası koalisyona ve Rus güçlerine havadan, lojistik destekleri, sahada da danışmanlık desteği ile koordinasyon için teşekkür ederiz" dedi.

Yaz aylarından bu yana Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Suriye ordusu, Fırat Nehri'nin doğusunda petrol yataklarının olduğu Deyrezzor’a doğru ilerliyordu.

SDG Eylül ayında Deyrezzor’un doğusunda IŞİD mevzilerini hedef alırken, Suriye ordusuna bağlı birlikler ise batı bölgelerde kazanımlar sağlıyordu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler