Yol TV'nin kapatılması İstanbul ve Ankara'da protesto edildi

Dün yayını karartılan ve Türksat'an çıkarılan YOL TV için İstanbul ve Ankara'da yapılan açıklamalarda, Alevilerin sesi olduğu vurgusu yapılarak, televizyonun tekrar yayın hayatına başlaması için gereken her türlü desteğin verileceği belirtildi.

Yol TV'nin kapatılması İstanbul ve Ankara'da protesto edildi

Geçtiğimiz hafta Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yayın durdurma kararı verilen Yol TV'nin dün itibariyle yayınının karartılması ve Türksat'dan çıkarılması üzerine YOL TV çalışanları İstanbul Galatasaray Meydanı'nda açıklama yaptı. Açıklamaya Alevi Dernekleri, Türkiye Gazeteciler Sendikası(TGS), siyasi parti temsilcileri, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Plartformu, Ayışığı Sanat Merkezi ve çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada "Alevilerin, kadınların, emekçilerin, gençlerin sesi Yol TV susmayacak" pankartı açılarak "Yol tv susmadı susmayacak", "Alevilerin sesi susturulamaz", "RTÜK, şaşırma sabrımızı taşırma" ve "Haber alma hakkımız engellememez" sloganları atıldı. 

"Bu kararı kabul etmiyoruz" 
RTÜK'ün aldığı karardan dönmesini gerektiğini söyleyen Yol Tv Haber Müdürü Işıl Kurt, Alevilere yönelik baskılara dikkat çekerek, "Bu baskılar arasına Alevi kanallarının Türksattan atılması da eklendi. Bu topluma iyi gelmez dedik. Ancak bizi dinlemediler. Bu kararı dün itibariyle uygulamaya soktular" dedi. Kurt ayrıca daha önce kapatılan basın yayın kurumlarına da dikkat çekerek muhalefetin çarelerinin tükenmediğini söyledi. 

"Yol TV Alevi mücadelesini yansıttı"
Alevilerin kendi emekleri ile kurduğu YOL TV’nin Türkçe lisans olmadığı bahanesi ile Türksat'tan çıkardıldığını belirtten Alevi Baktaşi Federasyonu Başkanı Muhittin Yıldız, "KHK ile kapatılan Alevi kanaları Yol TV ve TV 10'un susturulması tesadüf değildir" dedi. Yol TV'nin Alevilerin mücadelesini verdiğini aktaran Yıldız, "RTÜK'ün ve hükümetin aldığı bu karardan bir an önce dönmesi gerekmektedir. Yol Tv'nin susması Alevilerin susması demektir. Yol Tv'nin tekrar yayına başlaması için tüm dünyadaki Alevilerin çalışmaları devam edecektir. Biz Alevi Bektaşi Federasyonu olarak bunun devamcısı ve takipçisi olacağız" diye konuştu. Daha sonra söz alan Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Rıza Eroğlu da "Öyle görünüyor ki bu, başkanlığa giden yolu açma operasyonu. Bu operasyona başladılar ve nerede duracakları belli değil" dedi. 

"140 gazeteci tutuklu" 
Basın üzerindeki baskı ve hak ihlallerine değinen Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, "4 ayda 170 medya kuruluşu kapatıldı. 3 bin gazeteci işsiz bırakıldı 140 gazeteci şu an cezaevinde, 5 gün önce gözaltına alınan arkadaşlarımızın gözaltı süreleri uzatıldı" dedi. Durmuş,"Bir ülkede basın istediğini, doğruları, gerçekleri yazamıyorsa o ülkede hukuk yoktur" diye belirtti. 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Sekreteri Turgay Özkan, Alevi kurumları olarak Yol TV'nin kapatılmasını sadece kanal kapatma olarak algılamadıklarını ifade etti. Hayatın Sesi TV, IMC TV ve Özgür radyo kapatıldığında da bunu bütün emekçilere yönelik saldırı oalrak ifade ettiklerini kaydeden Özkan, "Belki Yol TV, televizyon olarak son kalemizdi ama biz teslim olmayacağız. Bugün tutuklanan Ahmet Şık gibi gazeteciler susmadıkça bizler de susmayacağız. Alevi toplumuna yönelik yayın yapan basın emekçilerini yalnız bırakmayacağız" dedi.

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz ise Türkiye'de bir dikta rejiminin inşa edilmek istendiğini belirterek buna hizmet edecek olan Anayasa değişikliğinin komisyondan geçirildiğini söyledi. Yol TV ve diğer muhalif kanalların kapatılarak gerçeklerin halktan koparılmak istendiğini belirten Yılmaz, "Hiçbirşeyi bilmeyelim, duymayalım, itiraz etmeyelim isteniyor" dedi.

Yayınına son verilen Yol TV için Ankara'da da birçok kurum bir araya geldi. Kızılay Yüksel Caddesi'nde yapılan açıklamada, sık sık "Yol TV susmadı, susmayacak "Yandaş değil, yoldaş medya" sloganları atıldı. İlk olarak söz alan ve Yol TV adına konuşan Emre Öztürk, Yol TV'nin birçok ülkede yaşayan Aleviler tarafından bir lira verilerek kurulduğunu söyledi. Bütün Alevilerin cemevlerini, inançlarını ve demokratik mücadelelerini ekranlarına taşıdıklarını belirten Öztürk, buna karşın Yol TV'nin "ayrımcılık" suçlamasıyla yayının durdurulduğuna dikkat çekti. Türksat'ta bulunan yüzlerce kanalda ayrımcılık yapıldığını dile getiren Öztürk, "Namaz kılmayanlara hayvan demeyen, hamile kadınlara dil uzatmayan kalmadı. Bunlar ayrımcılık değil de bizim Alevilerin sesini duyurma çabamız mı ayrımcılık ifadeleri? Memlekette sürekli bir seferberlik hali var. Herkes demokratik kamuoyunu teröristlikle suçluyor. Kapatılan muhalif televizyonların ardından bir biz kalmıştık. Siz havuz medyasında 50 kanalsınız. Bizi açık tutun hep birlikte görelim kim izleniyor" dedi.

Ankara’da Yol TV için destek eylemi yapıldı

"Gerçekler duyulmasın istiyorlar"

Emek Partisi Ankara İl Başkanı İlke Işık, gazete ve televizyonların kapandığı, gazetecilerin tutuklandığı ve hukuk mücadelesi veren insanların susturulmaya çalışıldığı bir dönemden geçildiğini ifade etti. O yüzden daha çok dayanışma ve mücadelenin gerekli olduğunu vurgulayan Işık, "Özgür basınımıza, gazetelerimize ve basın emekçilerine sahip çıkmalıyız. Çünkü gerçekler duyulmasın istiyorlar, çünkü işten atmalar, işkenceler, 1404 TL asgari ücret duyulmasın istiyorlar. Nasıl ki diğer kanallarımıza sahip çıktıysak Yol TV'ye de hep birlikte sahip çıkacağız" diye konuştu.

"Alevilere savaş ilan ettiler"

Emekçi Hareket Partisi Ankara İl Başkanı Can Ersoy da ülkeyi yönetenlerin baskı ve zulümün karşılıksız kalacağını sandığını söyledi. Üzerlerine gelindikçe daha fazla dayanışma içerisine gireceklerini dile getiren Ersoy, Yol TV'nin emekçilerin, kadınların, Alevilerin kanalı olduğunu ve kapanmasının Alevi toplumuna ilan edilen bir savaş anlamına geldiğini ifade etti. Ersoy, omuz omuza bir araya gelinerek direnilmesi egrekyiğini söyledi.

Halkevleri adına konuşan Betül Korkut, iktidarın televizyonları kapatmadan, akademisyenleri işten atmadan, devrimcileri gözaltına almadan, içeride ve dışarıda savaş politikaları yürütmeden ülkeyi yürütemez duruma geldiğini söyledi. Korkut, faşizm savaş, baskı ve mezhepçilikle bu ülkeyi yönetmeye çalışıyorlar. Dernekleri kapatıyorsunuz ama hepimiz o dernekler oluyoruz. Televizyonlarda söylememize izin vermediklerinizi ev ev, kapı kapı anlatıyoruz" dedi.

 

Etiketler: yol tv, kapatma, Protesto

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler