YÖK Başkanı: Üniversiteye giriş sistemi değişiyor

Erdoğan'ın "Ben TEOG olayını istemiyorum" açıklaması sonrası eğitim sistemi bir kez daha değişiyor. YÖK başkanı üniversite sınav sisteminin de değişeceğini söyledi.

YÖK Başkanı: Üniversiteye giriş sistemi değişiyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni"nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Eylül'de bir televizyon programında TEOG kalkması yönende yaptığı "Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG'un kaldırılması lazım. Biz TEOG'la mı geldik" açıklamasının ardından eğitim sistemi bir kez daha büyük değişikliklere sahne oluyor.

Bu kez de Saraç, üniversite giriş sistemiyle ilgili değişikliğe gidileceğini açıkladı.

Saraç’ın açıklamasına göre üniversiteye giriş sınavı daha kısa sürede yapılacak, yıla yayılmayacak ve puan türlerinde azaltmaya gidilecek.

"4 aya yayılan sınav takvimi olumsuz"

Saraç’ın süreyle ilgili açıklaması şöyle:

“Şu an uygulanmakta olan giriş sistemi iki aşamalı olarak gerçekleştirilmekte. Sınavların ilki mart, diğeri haziran ayında ve toplam 5 gün sürmektedir. Neredeyse 4 aya yayılan bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız."

“18 puan türünde de azaltmaya gidiyoruz”

Puan türlerinin azılmasıyla ilişkili ise Türkçe ve Matematik derslerinin öneminin artacağı sinyalini verdi:

"Önemli bir değişiklik ise puan türlerinde gerçekleşecek. 18 puan türünde de azaltmaya gidiyoruz. Bunlar çok az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Fakat her bir puan türünde temel Türkçe ve temel matematiğin katkısı bulunacak. Yeni sistemde önemli bir değişiklik de Türkçe ve matematik bu sınavın merkezinde olacak."

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler