YNK'den Goran Hareketi'ne: Yeniden birleşelim

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Siyasi Bürosunun Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Muhammed Can, partisinin Goran (Değişim) Hareketi’ne yeniden birleşme önerisinde bulunduğunu söyledi.

YNK'den Goran Hareketi'ne: Yeniden birleşelim

Geçtiğimiz günlerde Kürdistan Yurtseverler Birliğinin Değişim Hareketine yeniden birleşme önerisinde bulunması bölgedeki çeşitli medya arasında tartışma konusu haline geldi. Bu iki parti 2009 yılında ayrılmış ve Süleymaniye bölgesinde sürekli iki rakip olarak yer almışlardı. Birkaç ay önce bu iki partinin yeniden birleşmesiyle ilgili olarak siyasi bir anlaşma imzalandığı söylentileri duyulmaya başladı. Hatta Kürdistan Yurtseverler Birliği Siyasi Bürosunun Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Muhammed Can açık bir şekilde partisinin Goran (Değişim) Hareketine yeniden birleşme önerisinde bulunduğunu açıkladı.

Tesnim Haber Ajansı'nda yer alan habere göre; Kadir Muhammed Can açıkladığı öneriyi savunarak, Irak Kürdistan Bölgesinin, Yurtseverler Birliği ve Goran (Değişim) Hareketi’nin yeniden birleşmesine ihtiyacı olduğunu ve bu hedefin gerçekleşmesi konusunda umutlu olduğunu açıkladı.

Öte yandan Goran (Değişim) Hareketi’nin milletvekili olan Bistun Fayık, Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Goran (Değişim) Hareketi arasındaki anlaşma hükümlerinin uygulanmamasını eleştirerek, ‘Siz Değişim Hareketi ile yaptığınız anlaşmanın hatta bir maddesini bile uygulamazken nasıl oluyor da yeniden birleşmekten bahsediyorsunuz?’ dedi.

Irak Kürdistan Bölgesinin bu milletvekili aynı zamanda iki parti arasındaki siyasi anlaşmanın Kürdistan Bölgesinde siyasi durumun normalleşmesi ve temel ekonomik reformlar gerçekleşmesi amacıyla imzalandığını söyledi ve bu anlaşmanın uygulama aşamasına geçmemesinden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.
Kürdistan Yurtseverler Birliği Merkez Konseyi’nin son toplantısında, Goran (Değişim) Hareketi ile birleşme konusu görüşülmüştü. Kürt medyasının açıklamalarına göre bu toplantıda konsey üyelerinin konu hakkında farklı görüşlere sahip olduklarını dile getirdikleri belirtiliyor.

Medya tarafından açıklanan bilgilere göre, Kürdistan Yurtseverler Birliği Merkez Konsey üyelerinden bazıları, Değişim Hareketiyle yeniden birleşmenin Kürdistan Bölgesinde siyasi dengenin sağlanması konusunda önemli bir adım olduğunu düşünüyor. Buna karşılık olarak bazı üyeler de bu parti ile siyasi bir anlaşma sağlamanın bu siyasi dengeyi oluşturacağına ve anlaşmanın maddelerinin uygulanmasını beklemek gerektiğine inanıyor.

Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Neçirvan Mustafa liderliğindeki Goran (Değişim) Hareketi, Kürdistan Bölgesinde siyasi alanda etkili iki parti olup, ortak bir siyasi anlaşmaya sahiptir. Bu iki parti arasında imzalanan anlaşmanın karşılıklı koordinasyon sağlamak ve ortak siyasi bir duruş izlemek için imzalandığı belirtiliyor ama şimdiye kadar Kürdistan Bölgesinde siyasi alanda bu anlaşmanın maddelerinin uygulandığına dair bir etki görülmüyor.

Goran (Değişim) Hareketi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği karşılıklı koalisyon sağlayarak, Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Parti ile rekabette terazinin dengesini kendi lehlerine değiştirebilirler.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler