Yıldırım: Kürt oylarının ‘Evet’e kaydığı iddiaları manipülasyon, halk 'Çöktürme Planı'nı çöpe attı

HDP'nin ve Kürtlerin oylarının "Evet"e kaydığı yönündeki iddiaların manipülasyondan ibaret olduğunu ifade eden HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, "Halk, sizin 'Çöktürme politikası'nı buruşturup çöpe attı. AKP'nin içinin fena halde karıştığı da ortada. AKP 7 Haziran'daki yüzde 40’lık oy oranına geri döndü" dedi.

Yıldırım: Kürt oylarının ‘Evet’e kaydığı iddiaları manipülasyon, halk 'Çöktürme Planı'nı çöpe attı

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Yıldırım'ın toplantı gündeminde son bulan açlık grevleri ve referandum sonuçları yer aldı.

Cezaevlerindeki problemlerin ülkenin kanayan yarası haline geldiğini ifade eden Yıldırım, "Bu sebeple 300’e yakın tutuklu ve hükümlünün başlattığı açlık grevi dün sonlandı. Tutuklu ve hükümlülerin yasalarca, uluslararası sözleşmelerle garantiye alınmış hakları vardır. Bu, onların siyasi kimliklerinden bağımsızdır. Son birkaç gündür sıklıkla İsrail’de tutuklu Filistinlilerin açlık grevine çıktığı haberleri yayınladı. Ona sahip çıkmak elbette çok önemli bir erdem. Ama kendi ülkesinde benzer baskılara maruz kalan 10 binlerce kişiyi görmezden gelmek duyarsızlıktır. Cezaevlerinde tam kritik aşamaya gelmişken açlık grevlerinin sonlanması önemlidir. Biz daha ağır sonuçlar doğurmaması için çok çaba sarf ettik. Bu konuda farklı kesimlerle, cezaevi yöneticileriyle, Adalet Bakanlığı ile istişare içinde olduk. Bundan sonra da kalıcı sağlık problemleri olmaması, sağlık takipleri ve hak ihlalleri konusunda da takipçi olacağız" dedi.

YSK kararlarını tekzip eden bir rol oynamıştır

Referandum sonuçlarına değinen Yıldırım, referandumun üzerine düşen "Meşruiyet" gölgesini 3 aşamalı olarak ele aldıklarını söyledi.

Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti:

"Birincisi, Anayasa Komisyonu ve TBMM Genel Kurulu'nda tartışma biçimi. Yangından mal kaçırırcasına komisyon ve genel kuruldan geçirildiği, halkla içeriğinin paylaşılmadığı, kanalların kapatıldığı bir sürece şahitlik ettik. Referandum çalışmaları saha aşamasına geldiğinde de içerik çok tartışılmadı.

İkincisi, sahada propaganda çalışmaları devam ederken tarihin en büyük eşitsizliği ile karşılaşmamız. Medyada, maddi olanaklarda kamu imkanlarının eşit tanınmaması üzerinde fırsat eşitsizliği yaşadık. Üçüncü aşama olarak 16 Nisan’da YSK marifetiyle hukuk skandalına imza atılırcasına, mühürsüz zarfların iptal gerekçesi olduğunu daha önce de tecrübe etmişken bu kez YSK, kendi kararlarını tekzip eden bir rol oynamıştır."

'AKP'nin içi fena halde karıştı'

"AKP'nin içinin fena halde karıştığı da ortada" diyen Yıldırım, "Kendi iç kavgalarıyla didişiyorlar, çünkü AKP 7 Haziran'daki yüzde 40’lık oy oranına geri döndü. AKP, iktidarı kaybettiği oy oranına geri döndü" dedi.

Kürt oylarının "Evet"e kaydı iddiasını manipülasyon olarak değerlendiren Yıldırım, "İPSOS adlı araştırma şirketinin referandum sonuçları analizini gördük. İstanbul’da HDP’ye oy verenlerin yüzde 99’u 'Hayır' demiş. MHP’ye oy verenlerin yüzde 21 'Evet' yüzde 79’u 'Hayır' demiştir. 'Bizim son 2 yıllık şiddet politikalarımız onay aldı' diyorlar ya sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği, belediyeleri kayyum atandığı yıkılan kentlerin sonuçlarına bakın" diye konuştu.

Yıldırım, Kürt kentlerine ilişkin şu istatistikleri paylaştı: "Varto - yüzde 87, Lice - yüzde 85, Cizre - yüzde 80, Nusaybin - yüzde 79, Yüksekova - yüzde 76, Silvan - yüzde 75, Silopi - yüzde 75, Derik - yüzde 73, İdil yüzde -72, Dargeçit - yüzde 70, Sur -yüzde 65."

'Halk, Çöktürme Planı'nı çöpe attı'

30 Ekim 2014 tarihli MGK'de ele alınan "Çöktürme Planı"nı hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti: "Bunların tamamında kayyum atandı, tamamında sokağa çıkma yasakları ilan edildi, tamamında halk yıkım yaşadı. Ve büyük baskı ortamında seçime gidildi. Halk, sizin 'Çökertme politikası'nı buruşturup çöpe attı. Biraz demokratik bir ortamda gidilse idi bölge halkı bundan daha büyük bir tokat artardı. Kalaşnikoflu poz vermeler, muhtarların çok sayıda pusulaya peş peşe 'Evet' basması gibi hileler hurdalar yapıldı. Bunlar valilerin, kaymakamların gözetiminde oldu."

'AKP düşüşün sebebini büyük metropollerde arasın'

Yıldırım, "Bizim eksilen bir miktar oyumuz zorla göçe maruz kalınması, AKP’nin artan oyları da atanan güvenlik güçleri ve baskıların sonucudur. Karşımızda siyasi rakip olarak konumlandırılan güvenlik güçleridir. Esas AKP; 1 Kasım’dan 7 Haziran oylarına geri dönme sebebini Ankara’da, İzmir’de, Adana’da, Mersin’de, Üsküdar’da, Eyüp’te, Fatih’te arasın.

Bölgede 12 ilde AKP’ye yüzde 90 oy veren sandık sayısı 900’den 1.700’e çıkmıştır. Bu, kırsalda nasıl bir baskıyla karşı karşıya kaldığımızın açık göstergesidir. 1 Kasım'da partimiz Muş'un birçok köyünde yüzde 80 üzeri oy almışken bugün onlarca köyde sıfır 'Hayır' çıkmasını açıklayabilecek bir siyaset sosyolojisi var mı?

CHP'ye 'günaydın' göndermesi

HDP’nin milletvekillerinin tutuklu olmasının referanduma gölge düşürdüğünü söyleyenlere de ‘Günaydın’ diyeceğiz. OHAL ilk ilan edildiğinde, Suriye tezkeresi geçtiğinde, HDP’lilerin dokunulmazlıkları kaldırıldığında destek verirken düşünecektiniz" ifadelerini kullandı.

DİHABER

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler