Yeni ABD Yönetimi ve Güney Çin Denizi’nde çatışma tehlikesi

CNN’de Katie Hunt imzasıyla yayımlanan haberde ABD yetkilileri tarafından Güney Çin Denizi üzerine yapılan agresif açıklamalara yer verilirken tarafların çatışmalı sulardaki talepleri ve muhtemel sonuçları değerlendirildi. (Çeviri: SiyasiHaber)

Yeni ABD Yönetimi ve Güney Çin Denizi’nde çatışma tehlikesi

CNN'den Katie Hunt'ın haberinde, resmi olarak göreve başlayan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un bundan sonra ABD’nin Güney Çin Denizi’ndeki politikalarını belirleyeceği ve Başkan Donald Trump’ın eski Exxon CEO’su Tillerson’un “dış politikaya doğru ve zekice bir bakış açısı getireceği” inancında olduğu belirtildi.

Haberde, aynı zamanda petrol ve doğal gaz zengini olan Güney Çin Denizi’ndeki tartışmalı bölgenin gemi trafiğinde kritik bir rota olduğunun ve birçok ülkeyi karşı karşıya getirdiğinin altı çizildi.

CNN'in haberinde, 2014 yılında Çin’in Güney Çin Denizi üzerinde suni adalar inşa ederek uçak pistleri, limanlar ve silah sistemleri ile donatarak ABD uçaklarını bölgeden uzaklaşması konusunda uyarması ve 2016 yılının Aralık ayında bir ABD denizaltı aracına el koyması üzerine iki ülke arasındaki gerginliğin arttığı hatırlatıldı. Trump yönetiminin önceki yönetimlerden daha agresif bir duruş sergileyeceğini gösterdiği ifade edilirken Tillerson’un göreve gelir gelmez Çin’in inşa ettiği suni adalardan uzak durmasını isteyerek olası bir güç gösterisi yapabileceklerinin işaretini verdiği görüşüne yer verildi.

Kim ne istiyor?

Haberde Çin’in iddialarını “Dokuz Çizgili Harita”ya dayandırarak karasularını Hainan eyaletinin güneyinde ve doğusunda yüzlerce mil genişletmek istediği ancak bu durumun komşularını rahatsız ettiği ifade edildi.

Tartışmalı takımadalar 100 küçük adadan ve kayalıklardan oluşuyor. Adaların tümü üzerinde Çin, Tayvan ve Vietnam, bir kısmı üzerinde ise Filipinler, Malezya ve Brunei hak iddia ediyor.

ABD’nin bölge üzerindeki taleplerinin değişkenlik gösterebileceğinin kaydedildiği haberde ABD’nin Güney Çin Denizi konusunda genel olarak bir tutum belirlemezken tartışmalı sularda dolaşma hakkı olduğunda ısrarcı olduğu ve ABD savaş uçaklarının ve gemilerinin Çin’in kontrolündeki adalara yakın seyrettiği ifade edildi.

Haberde, Tillerson ve Trump’ın adalar ile ilgili keskin açıklamalarının Dışişleri Bakanlığı’nın daha sert bir yaklaşım izleyebileceğini gösterdiği belirtilirken Tillerson’un görevi devralırken, Çin’in Güney Çin Denizi’nde ada inşa edip askeri sistemlerle donatmasını Rusya’nın Kırım’ı almasına benzeterek Çin’i ada inşasını durdurması gerektiği ve adalara girişine izin verilmeyeceği konusunda net bir şekilde uyardığı kaydedildi.

Çin savaş gemilerinin Güney Çin Denizi’ne erişiminin engellenmesinin ABD ve Çin arasında bir çatışmaya neden olabileceğinin belirtildiği haberde bunun aynı zamanda Çin’in seyrüsefer serbetisinin de ABD tarafından ihlal edilmesi anlamına geldiği görüşüne yer verildi.

Haberde gelişmekte olan bir süper güç olarak Çin’in Güney Çin Denizi’ni mevcut uluslararası düzenin içinde kalarak büyümesini sürdürüp sürdüremeyeceğini test ettiği bir alan olarak gördüğü ifade edildi.

Tillerson ve Trump’ın açıklamalarına Pekin’den henüz bir karşılık gelmediği ancak bazı analistlerin Çin’in, ABD’nin yeni “Başkomutanını” yakın zamanda test edebileceği görüşünde olduğu da haberde verilen bilgiler arasında.

Çeviri-haber: SiyasiHaber

Kaynak: http://edition.cnn.com/2017/02/02/asia/us-china-south-china-sea/index.html?sr=twCNN020217us-china-south-china-sea0655AMStoryLink&linkId=34035068

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler