Yazaki fabrikasında bir kadın işçiye cinsel saldırı

Gemlik Serbest Bölgesi’ndeki Yazaki fabrikasında çalışan bir kadın işçi, formen tarafından cinsel saldırı girişimine maruz kaldı.

Yazaki fabrikasında bir kadın işçiye cinsel saldırı

Bursa Gemlik Serbest Bölgesi’nde kurulu bulunan Yazaki fabrikasında çalışan bir kadın işçi, cinsel saldırıya uğradı.

Otomotiv yan sanayi alanında üretim yapan Yazaki fabrikasında çalışan ve geçici olarak Kuzuluk fabrikasına gönderilen bir işçi kadının yattığı yere giren formen (denetim görevlisi) Mehmet Göğebakan, kadına tecavüz etme girişiminde bulundu.

Kadın işçi saldırı girişimini jandarmaya şikayet etti. Ardından daha önce de fabrikada kadın işçilere cinsel saldırıda bulunan Göğebakan hakkında soruşturma başlatıldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu yaşanan olayı kınayan bir açıklama yayınladı.

‘Örgütlülüğün olmadığı yerlerde kadınlar daha da korumasız’

Açıklamadaşu ifadelere yer verili:

Yazaki yönetimine bildiriyoruz; ulusal ve uluslararası iş ve ayrımcılık yasalarında tecavüz suçtur. İşçi kadınların çalıştıkları yerlerde insan haysiyetine yaraşır koşullarda çalışması en doğal ve sıradan insan hakkıdır. İşveren bu koşulları sağlamakla yükümlüdür. Sendikal örgütlülüğün olmadığı veya Yazaki’de olduğu gibi Türk Metal gibi sendikal anlayışların olduğu işyerlerinde kadınlar daha da korumasızdır.

‘Yazaki’de olanlar ne ilk ne de son’

Ön yargılar, gelenekler çoğu kez kadınların yaşadıkları cinsel taciz ve saldırıları dışa vurmaktan alıkoyuyor. Buna bir de işsiz kalma korkusu eklenince kadınlar yaşadıklarını dile getiremiyorlar. Gemlik Yazaki’de kadın arkadaşımızın başına gelenlerin ne ilk ne de son olmadığını biliyoruz. Birleşik Metal İş Sendikası kadın işçileri olarak girmiş olduğu mücadelede yanında olduğumuzu duyuruyoruz. Kamuoyunu Gemlik Yazaki’deki gelişmeleri takip etmeye çağırıyoruz.

Karınca

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler