Yandaş sendikanın başkanı DEÜ'ye genel sekreter oldu

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) eski Rektörü Adnan Kasman’ın hakkındaki soruşturmanın ardından görevden uzaklaştırılmasıyla rektörlüğe vekaleten atanan Prof. Dr. Erdal Çelik, AKP yandaşı Eğitim Bir Sen’in İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Recep Yiğit’i vekaleten genel sekreterliğe atadı.

Yandaş sendikanın başkanı DEÜ'ye genel sekreter oldu

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Adnan Kasman’ın, hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından görevden uzaklaştırılmasının ardından göreve vekaleten atanan Prof. Dr. Erdal Çelik, ‘gizli’ ibareli bir yazı göndererek, DEÜ İşletme Fakültesi Dekanlığı’nı Adnan Kasman konusunda uyardı. Dekanlığa gönderilen 1362 sayılı yazıda, YÖK Genel Sekreterliği ile şifai görüşme yapıldığı belirtilerek, Kasman’ın 2547 sayılı Kanunun 53/B maddesi uyarınca görevden uzaklaştırıldığı hatırlatıldı. Bu nedenle Adnan Kasman’ın Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürütemeyeceği, ders veremeyeceği bilgisinin alındığı kaydedilen yazıda, eski rektörün kullanımına ait fakülte bünyesinde bulunan oda ve odalarının kapı kilitlerinin değiştirilmesi istendi. Ayrıca Kasman’ın kullandığı yerlerin kilit altına alınması gerektiği vurgulandı.

Yandaş sendika başkanı genel sekreter oldu

Göreve atanır atanmaz, fakültelerde yaptığı değişikliklerle dikkat çeken Çelik, ilk etapta Genel Sekreterlik koltuğuna, iktidara yakın olduğu gerekçesiyle eleştirilen Eğitim Bir-Sen’in İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Recep Yiğit’i vekaleten atadı.

‘Etik değil ama yasal açıdan sorun yok’

DEÜ’deki çarpıklıklara her gün bir yenisi eklenirken, Genel Sekreterlik koltuğuna oturan Eğitim Bir-Sen’in İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Recep Yiğit’ten, sendika temsilcilerine kendisine destek olmaları yönünde bir mesaj gönderdi. Sendika başkanlığı görevinden istifa etmeyi düşünmediğini söyleyen Yiğit, bu atamadan dolayı eleştirilerin olacağını, bunları aşmak için kendisine destek verilmesi gerektiğini belirtti. Whatsapp üzerinden temsilcilere gönderilen mesajda şu ifadelere yer verildi: “Saygıdeğer temsilcilerimiz. Bildiğiniz üzere dün itibariyle DEÜ Genel Sekreterliği’ne vekaleten atanmış bulunuyorum. Asaleten olması mümkün değil bu kadro idari, bense akademik personelim. Yani rektör hoca istediği zaman kolayca görevime son verebilir. Ayrıca eski genel sekreter mahkemeyi kazanırsa benim ayrılmam gerekecek. Yani durum şu anda belirsiz. Bu yüzden şu aşamada sendika başkanlığını bırakmayı düşünmüyorum. Yasal açıdan bir sorun yok. Etik açıdan şikayetler olacaktır. Sizlerin desteğiyle üstesinden gelebiliriz. En azından durum netleşinceye kadar idare edeceğiz.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler