WSJ: Erdoğan Batıyla ipleri koparıyor

Wall Street Journal’da yayımlanan editoryal makalede Erdoğan’ın ülkeyi Batıdan koparmak istediği ve Batılı ülkeler için Türkiye’yi NATO’ya dahil etmenin ahlaki bedelinin bir noktada stratejik çıkarlara ağır basacağı ifade edildi. (Çeviri: SiyasiHaber)

WSJ: Erdoğan Batıyla ipleri koparıyor

WSJ başyazarlarından Sohrab Ahmari imzasıyla yayınlanan makalede, “İslamcı diktatör” olarak tanımlanan Erdoğan’ın, ülkenin seküler yapılarını tasfiye etmeye başladığı ve AKP’nin “Müslüman bir demokrasi” inşa etme iddiasında samimi olmadığının görülmeye başlandığı 2008’den bu yana Batı ile ayrıştığının sinyallerini verdiği görüşüne yer verildi. Ahmari, Batının on yıldır bu mesajları görmezden geldiğini ancak artık her şeyin açıkça ortada olduğunu ifade etti.

Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in yaptığı haberler nedeniyle tutuklanmasını hatırlatan Ahmari, “bu düzmece iddiaların Erdoğan’ın inşa etmeye çalıştığı çirkin ve paranoyak Türkiye için normal olduğunu” ve Yücel’in tutuklanmasının Türkiye’nin Batıdan uzaklaşmasında bir dönüm noktası olduğunu iddia etti.

“İran ve Çin gibi davranmaya başlarsanız bunun dönüşü olmaz”

Ahmari, AKP’nin referandum etkinliklerini iptal eden Almanya’ya yönelik olarak Erdoğan’ın geçtiğimiz haftasonu sarf ettiği “Bize demokrasi dersi vereceksiniz ama geleceksiniz orada bu ülkenin bakanını konuşturmayacaksınız” sözlerini şöyle tercüme etti: “Ey Almanya, sen ne cüretle senin demokratik alanlarını Türkiye’de demokrasiyi yok etmek için kullanmama izin vermezsin?” Angela Merkel’in Erdoğan konusunda fazlasıyla sabır gösterdiğini ifade eden Ahmari, Nazi benzetmesi ile onun da sabrının sonuna geldiğini belirtti.

Türkiye tarafından iç politikadaki sert uygulamalar konusunda özür mahiyetinde üretilen en iyi argümanın, Erdoğan’ın Rusya ve İran’a karşı “kullanışlı bir NATO müttefiki” olarak sunulması olduğu görüşünde olan Ahmari “Erdoğan 19. yüzyıl zihniyetine sahip bir zorba olabilir ama bizim zorbamız. Ve İncirlik Üssü IŞİD’e yönelik operasyonlarda Amerika için büyük öneme sahip” ifadelerini kullandı.

Ahmari Rusya ile yakınlaşan ve şimdi devirmeye çalıştığı Esad’a zamanında “kardeşim” diye hitap eden Erdoğan’ın, İran’a da Batı’nın düşündüğünden daha yakın olduğu görüşünde. Asıl büyük sorunun Batılı ülkelerin Türkiye’nin “kulübün” güvenilir bir üyesi olduğu hayalinden vazgeçip geçmeyeceği olduğunu düşünen Ahmari’ye göre “İncirlik için alternatifler bulunabilir. Türkiye’yi bir demokrasiler ittifakı olan NATO’ya dahil etmenin ahlaki bedeli bir noktada stratejik çıkarlara ağır basacaktır ve o noktaya gelmiş olabiliriz.”

Ahmari yazısını Trump’a bir çağrıda bulunarak bitirdi: “Deniz Yücel’e dönecek olursak, belki Trump Türkiye’nin nesli tükenmekte olan gazetecileri için bir şeyler söyleyerek Amerikan medyasına yönelik hakaretleri için günah çıkarabilir.”

Çeviri: SiyasiHaber

Kaynak: https://www.wsj.com/articles/ergodan-withdraws-from-the-west-1489090280

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler