Wikipedia’ya erişim engellendi: Dünya girebiliyor, bir tek biz giremiyoruz!

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’ya Türkiye’den erişim engellendi. Erişim engelinin, sitede bulunan Türkiye'yi IŞİD terör örgütüyle aynı zeminde gösteren içeriklerin kaldırılmaması nedeniyle getirildiği öğrenidl. Ayrıca erişim engeli sadece Türkiye'den yapılan girişleri kapsıyor, Wikipedia'ya bütün dünya ulaşabiliyor...

Wikipedia’ya erişim engellendi: Dünya girebiliyor, bir tek biz giremiyoruz!

herkesin katkıda bulunabildiği açık ansiklopedi Wikipedia’nın tüm dillerdeki versiyonlarına Türkiye’de sabah 8.00’den beri erişilemiyor. E-Devlet portalından sorgulama yapıldığında, “Sorguladığınız web adresine, an itibari ile mahkeme kararıyla konulmuş bir erişim engeli bulunmamaktadır” deniliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden sorgulandığında ise siteye mahkeme kararı olmaksızın “idari tedbir” uygulandığını ortaya koyan şu açıklama çıkıyor:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)” 

Sosyal medyada büyük yankı yaratan engelleme kararının nedeni tartışılıyor. Erişim engeli sitenin Türkçe kısmını kapsamakla kalmayıp bütün diller için uygulanıyor.

Siteye erişim teröre destek veren içerikler nedeniyle erişim engeli uygulandı belirtiliyor. Ayrıca sitede bulunan Türkiye'yi IŞİD terör örgütüyle aynı zeminde gösteren içeriklerin kaldırılmaması aksine Wikipedia tarafından koruma altına alınması nedeniyle erişim engeli gelmiş. 

Türkiye'nin Wikipedia'dan dört talepte bulunduğu ancak Amerika merkezli kuruluşun bunlara yanıt vermediği belirtildi. Türkiye, Wikipedia'dan ülke içerisinde temsilcilik açması, uluslararası hukuka uygun davranması, mahkeme kararlarını uygulamaları ve Türkiye'ye yapılan karartma operasyonlarının bir parçası olmamasını talep etti.

Yasak sadece Türkiye'den yapılan girişleri kapsıyor, Wikipedia'ya bütün dünya ulaşabiliyor...

Etiketler: wikipedia

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler