'Vicdan ve Adalet Nöbeti'nde kadın sesi yükseliyor

HDP’nin “Vicdan ve Adalet Nöbeti” polisin tüm engelleme çabalarına karşın Yoğurtçu Parkı’nda kadınların ziyaretleri devam ediyor. Bariyerler önünde “Gelsin baba gelsin koca gelsin devlet gelsin cop inadına isyan”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganını atan kadınlar, dans ederek alkış ve zılgıtlar eşliğinde alana girdi.

'Vicdan ve Adalet Nöbeti'nde kadın sesi yükseliyor

HDP’nin Yoğurtçu Parkı’nda düzenlediği “Vicdan ve Adalet Nöbeti”nde bir kez daha kadınların sesi yükseldi. Nöbetin bugünü kadınlara atfedilmişti. Saat 18.00’de kadınların katılımıyla bir forum gerçekleştirilmesi planlanmıştı. Ancak parkın etrafını bariyerlerle ablukaya alan polisler, 5 ayrı noktada arama ve “GBT” kontrolü yapma gerekçesiyle kadınların alana girişini engelledi. Bariyerler önünde “Gelsin baba gelsin koca gelsin devlet gelsin cop inadına isyan”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganını atan kadınlar, dans ederek alkış ve zılgıtlar eşliğinde alana girdi.

‘Kadın özgürlük mücadelesine devam edeceğiz’

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, forum çağrılarına cevap veren kadınlara teşekkür etti. Polisin tüm engellemelerine rağmen alana SYKP Kadın Meclisi, SKM, ÖGK, BiGK, Bodrum Kadın Dayanışması, CHP Sol Kanat Kadınları, Feminist Kadınlar, TJA, Sinemacı Kadınlar, Bağımsız Feministler, HDK Kadın Meclisleri, HDK Kadın Meclisi, İzmir’den kadınlar ve KÖM üyelerinin geldiğini belirten Filiz, kadın özgürlük mücadelesine devam edeceklerini kaydetti. Kadın şarkılarını seslendiren Filiz, tüm kadınların alana giremediklerini de dile getirdi. Bu arada polisin keyfi tutumundan kaynaklı alana giremeyen kadınlar, bariyerlerin başında slogan ve alkışlarla polisin tutumunu protesto etti.

‘Mücadele içinde bir damla olmak istiyorum’

Açlık grevinde 150’nci günü dolduran akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya özgürlük istenen bir t-hsirt giyen Suray Ekinci, İzmir’den direnişe destek için geldiğini söyledi. “Bu mücadele içinde bir damla olmak istiyorum” diyen Suray, oluşturulan baskı ortamında seslerin ne kadar gür çıkarsa o kadar iyi olacağını ifade etti. Suray, “Herkesin gücü oranında bir şey yapabilmesi lazım. Rahatsız oluyorum demek artık yetmiyor ama mutlaka herkesin birşey yapması lazım” dedi.

Suray’ın ardından HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, söz aldı. İktidarın kadınlardan, kadınların direnişinden korktuğunu vurgulayan Leyla, kadınları zılgıtlarla nöbet alanından uğurladı.

(GAZETESUJİN)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler