Verda Özer: PYD, Barzani olabilir mi?

Hürriyet gazetesi yazarı Verda Özer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik’in New York Times gazetesindeki “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda bir Kürt yapısını tolere edebileceğini” demecine dayanarak yazdığı yazıda Erdoğan’ın Fırat’ın doğusundaki bir özerk bölgeye ikna olduğunu yazdı.

Verda Özer: PYD, Barzani olabilir mi?

Özer yazısında Ankara’nın Fırat’ın doğusunda kalan bir bölgede oluşabilecek Kürt bölgesine ikna olduğunu ancak Fırat’ın batısına geçilmesini istemediğini yazdı.

Yazının devamında Çevik’in New York Times’a verdiği demece değinen Özer, PYD’nin Barzani çizgisine yakın bir çizgi izlediği takdirde Fırat’ın batısına da ikna olunabileceği görüşüne yer veriyor. Çevik’in, “PYD de bir Barzani olamaz mı? Barzani’nin Türkiye ile ilişkileri muhteşem” sözlerine yer veren Özer, Türkiye’nin bu konuda Trump yönetimiyle uzun vadeli bir çözüm için adım atabileceğini söylüyor.

Özer’in Hürriyet gazetesinin 14.02.2017 tarihli nüshasındaki yazısında ilgili bölüm şöyle:

New York Times’ın evvelsi günkü haberine göre: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda bir Kürt yapısını  tolere edebileceğini” söyledi. Yani Ankara, Fırat’ın doğusunda PYD varlığını kabul ediyor. Sadece -Çevik’in sözleriyle- “Fırat’ın batısında Arap çoğunluklu olan yerlerdeki Kürt varlığı”nı kabul etmiyor.

Çevik’in söylediği diğer nokta ise çok daha can alıcı. Çevik, “PYD de bir Barzani olamaz mı? Barzani’nin Türkiye ile ilişkileri muhteşem” diyor. Yani nasıl Irak Kürdistan Yönetimi (KBY) Başkanı Mesut Barzani, PKK ile arasına mesafe koyduysa... Suriyeli Kürtlerin de PKK’dan uzaklaşmalarını öneriyor.

İşte bu da, bu meselenin uzun vadeli çözümü için anahtar olabilir. Trump yönetimi de, ABD’nin PKK ve YPG üzerindeki nüfuzunu kullanabilir.

Etiketler: verda özer, Türkiye, PYD, Rojava

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler