'Uzun ve zorlu olacak' denilen Erdoğan-Trump görüşmesi sadece 20 dakika sürdü

ABD başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan Beyaz Saray'da görüştü. 'Uzun ve zorlu bir görüşme' olacağını söyleyen Trump, Erdoğan ile sadece 20 dakika görüştü.

'Uzun ve zorlu olacak' denilen Erdoğan-Trump görüşmesi sadece 20 dakika sürdü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AKP’nin önemsediği Trump görüşmesi sadece 20 dakika sürdü. YPG’ye yapılan silah yardımı, Gülen’in iadesi, Suriye’de IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlar ve Zarrab üzerine yoğunlaşılacağı düşünülen görüşme sonrası gerçekleştirilen basın açıklamasında Erdoğan ve Trump ortak açıklama yaptı. 

Kısa bir konuşma konuşma yapan Donald Trump, "Türkiye’ye IŞİD, PKK gibi terör örgütleriyle mücadelelerinde destek veriyoruz” dedi. Trump, Suriye'deki savaşa değinerek, “Türkiye’nin liderliğinden de mutluyuz. Türkiye’nin çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz” diye konuştu. Ayrıca Trump, Türkiye'nin sipariş ettiği silahlar için de çalışacaklarını belirtti. 

Erdoğan, “Stratejik ortalık düzeyine erişmiş olan Türkiye-ABD ilişkilerinin durumunu ele aldık. Türkiye ile ABD arasındaki bağlar demokratik değerler çerçevesinde gelişmiştir. Aramızdaki ilişkileri güçlü tutmamız karşılıklı çıkarlarımız yanında küresel barış için de önemlidir. Bölgemizin bu çalkantılı dönemde özellikle iki ülkenin göstereceği işbirliği büyük önem kazanmıştır. Esasen ABD ile BM, NATO ve G20 gibi kuruluşlarla yakın işbirliği içindeyiz. Önümüzdeki süreçte bu platformlar başta olmak üzere diyalog ve dayanışmamızı artırma arayışındayız. Doğrusu ben bu ziyaretin tarihi bir dönüm noktası olacağına inanıyorum.

Gerek ikili görüşmemiz, gerek heyetler arası görüşmesi geleceğe dair fırsat tanıyacağına inanıyorum. Ekonomi, yatırım, enerji ve savunma sanayi alanlarında işbirliğimizi artırma konusunda  hemfikiriz. Bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı müşterek bir dayanışma ortaya koymamız büyük önem ifade etmektedir” dedi.

Erdoğan, ”Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmekte kararlıyız. Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yoktur. Özellikle YPG-PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap alınması uygun değildir. Aynı şekilde terör örgütlerinin faaliyetlerini bahane ederek bölgenin inançlarını değiştirmeye yönelik çalışanlara da izin vermemeliyiz” dedi.

Gülen’in iadesi için daha önce de ABD’den beklentileri olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Sayın Başkan'a 15 Temmuz darbe girişiminin faili FETO terör örgütü konusundaki beklentilerimizi de açıkça ifade edeceğim. Suriye ve Irak'ta atabileceğimiz ortak adımları değerlendirdik. Trump'ın seçim zaferi yeni beklentilere, umutların filizlenmesine yol açmıştır. Bugün temelleri atılan yeni dönemin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler