UNESCO toplantısına alternatif forum

UNESCO Dünya Mirası Komitesi'nin 16 Temmuz'da yapacağı toplantıya karşı alternatif bir forum düzenleniyor. Sur'u, Balat'ı, Sulukule'yi korumadınız!

UNESCO toplantısına alternatif forum

Doğal ve kültürel varlıkları ortak miras kabul eden UNESCO Dünya Mirası Komitesi’nin İstanbul’da 16 Temmuz’da yapılacak olan toplantısına karşı aynı gün alternatif bir forum düzenlenecek. Forum, farklı kurumlar tarafından UNESCO’nun, aralarında Sur, Balat, Sulukule’nin de olduğu kültürel birikimi olan bölgeleri koruyamadığı gerekçesiyle düzenleniyor.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde gerçekleşecek foruma, Amed Sur Dayanışma Derneği, Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi, Dersim Gazetesi, Dersim Araştırmalar Merkezi, Boğaziçi Dernekleri Platformu, Gökkuşağı Kadın Derneği, Haliç Dayanışması, Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, Kent Hareketleri, Sur Koruma ve Yaşatma Derneği, Yargıçlar Savcılar Birliği (YARSAV), Yeşil Öfke Ekoloji Kolektifi gibi kurumlar destek veriyor.

UNESCO Genel Direktör Yardımcısı Francesco Bandarin, basın toplantısında gelen bir soru üzerine alternatif forumdan haberlerinin olduğunu belirterek “Herkesin kendi fikrini ifade etme özgürlüğü vardır. O platformdan herhangi biri bize doğrudan gelmedi. Yoğun program nedeniyle katılabileceğimizi sanmıyorum” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler