Tutuklanıp tahliye edilen IŞİD’lilerin adli kontrolü kaldırıldı!

Diyarbakır’da 2 polis ve 7 IŞİD’linin öldüğü çatışmanın ardından tutuklandıktan sonra tahliye edilen 18 IŞİD sanığının adli kontrol uygulaması da kaldırıldı

Tutuklanıp tahliye edilen IŞİD’lilerin adli kontrolü kaldırıldı!

Diyarbakır’da 2 polis ve 7 IŞİD’linin öldüğü çatışmanın ardından tutuklanan ve dördüncü duruşmada serbestbırakılan sanıkların tümünün adli kontrolü beşinci duruşmada kaldırıldı.

Evrensel’de yer alan habere göre, Diyarbakır’da 26 Ekim 2015’te IŞİD’e yönelik ev baskınında çatışma çıktı; 2 polis ve 7 IŞİD’li öldü. Çatışmanın ardından IŞİD üyesi oldukları ve örgüte yardım ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 18 sanığın tamamı daha sonra tahliyeedildi. Şimdi de haklarında verilen adli kontrol kararı kaldırıldı.

İmza kaldırıldı

“Örgüte üye olma”, “Tehlikeli madde bulundurma” ve “Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet” suçlarından 15’şer yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın 5’inci duruşması Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.  duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar ve avukatları katıldı. Yapılan kimlik tespitinin ardından geçilen duruşmada, sanık avukatları müvekkilleri için uygulanan adli kontrolün kaldırılmasını talep etti. Avukatların talebini kabul eden mahkeme, sanıkların 15 günde bir imza verme şeklinde gerçekleşen adli kontrol uygulamasını kaldırdı.

Mahkeme heyeti, dava dosyasındaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 13 Mart 2018 tarihine erteledi.

Ne olmuştu?

Diyarbakır’da eylem hazırlığında oldukları belirtilen IŞİD üyelerine yönelik 26 Ekim 2015’te Kayapınar ilçesinde kaldıkları eve yapılan baskında çıkan çatışmada Sadık Özcan ve Gökhan Çakıcı adlı özel harekat polisleri yaşamını yitirmiş, 4 polis de yaralanmıştı. Çatışmada Veysel Argunağa, Cahit Ölmez, Serhat Seyithanoğlu, Ergün Gül, Sıdık Bünül, Orhan Genç ve Ersel Gergüy adlı IŞİD üyeleri de öldürülmüştü.

Çatışmanın ardından Diyarbakır’daki birçok eve yapılan baskında gözaltına alınan 18 kişiden 16’sı IŞİD üyesi oldukları ve yardım ettikleri gerekçesiyle tutuklanmıştı. Daha önce görülen 3 duruşmada 13 sanık tahliye edilmişti. 20 Haziran’da görülen 4’üncü duruşmada ise mahkeme tutuklu sanık Mustafa Deniz’i üzerine atılı suç vasfının değişme ihtimali bulunduğu gerekçesiyle tahliye etti. Yine diğer tutuklu sanıklar Nihat Turan ve Mahmut Demirtaş’ı tutuklulukta geçirdikleri süreyi dikkate alarak adli kontrol uygulamasıyla tahliye etmişti.

Etiketler: IŞİD, Tahliye, Adli Kontrol

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler