TÜSİAD laiklik vurgusu yaptı: Birlik ve beraberliği otoriteyle sağlayamayız

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Birlik ve beraberliği otoriteyle sağlayamayız” diye konuştu. Ardından TÜSİAD Başkanı olarak son konuşmasını yapan Cansen Başaran Symes yaptığı konuşmada “Laiklik olmadan Ortadoğu'da tanık olduğumuz trajedilerin engellenmesi mümkün değil” dedi.

TÜSİAD laiklik vurgusu yaptı: Birlik ve beraberliği otoriteyle sağlayamayız

İşte Özilhan’ın açıklamalarındar satırbaşları:

İnanç temelli sorunların çözümü laiklik kavramından geçiyor.

Açıklanan ekonomik paketler uzun vadede bir çözüm getirmiyor.

Birlik ve beraberliği otoriteyle sağlayamayız.

Ekonomik kayıplar sineye çekilir fakat vatandaş aş ve iş derdine düşerse bu terör örgütlerinin işine yarar bir ortam yaratır.

‘Sürekli bir OHAL ortamı…’

Özilhan’dan sonra TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes bir konuşma yapıyor. İşte konuşmadan satırbaşları:

Türkiye Ortadoğu’nun geleceğine katkıda bulunacaksa bunu Ortadoğu’nun hastalıklarını ithal ederek yapamaz. Bunu AB değerlerini reddederek, müttefikleri ile çatışarak gerçekleştiremez.

İzmir’deki saldırıya gösterilen tepki herkesi etkiledi. Laiklik olmadan Ortadoğu’da tanık olduğumuz trajedilerin engellenmesi mümkün değil.

Tüm eksikliklerine rağmen toplumun her kesiminden gelen kişilerin en yüksek makamlara erişmesini sağlayan bir vatandaşlık anlayışı meclisin desteği ile hayata geçti.

‘Atılımları gerçekleştirmek imkansız’

15 Temmuz’daki kalleş darbe girişiminin hedefinde meclis vardı yine.

Ortak hedeflerimizin azalmasını hayat tarzları üzerinden ayrışmanın hızlanmasını özgür dünya ile iletişimimizi üzülerek izliyoruz.

Sürekli bir OHAL ortamı tek başına güvenlik sorunlarının aşılabileceğini sağlayacağından emin değiliz.PISA sonuçları dikkat çekti. Geleceğimiz adına endişe duyuyorum. Bu gençler 21. yüzyılın dünyasında gerekli becerilere sahip olmadıklarını düşünmemiz gerekiyor. Ülkemizdeki eşitsizlikleri yeniden düşünürken dünyayı kavramaya teşvik edilmeyen nesiller yetiştiriyoruz. Böyle bir eğitim sistemiyle Türk iş dünyasının hevesle yapmak istediği atılımları gerçekleştirmesi imkansız. (SÖZCÜ)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler