Türkiye Suriye’deki gizli ABD birliklerinin yerlerini sızdırdı

The Daily Beast’te Roy Gutman imzasıyla yayımlanan haberde AA’nın “Suriye’de 10 noktada PKK/PYD’ye ABD desteği” başlıklı haberi ele alındı. Gutman’a göre “Ankara uzun zamandır Washington’un Kürtlerle işbirliğinden rahatsız, ancak gizli Amerikan üslerinin yerlerini ifşa etmek tehlikeli bir karşı hamle.” (Çeviri: SiyasiHaber)

Türkiye Suriye’deki gizli ABD birliklerinin yerlerini sızdırdı

Anadolu Ajansı’nın (AA) geçtiğimiz Pazartesi günü “Suriye’de 10 noktada PKK/PYD’ye ABD desteği” başlığıyla yayımlanan haberinde Suriye’nin kuzeyinde yer alan ABD'ye ait 2 hava üssü ve 8 askeri noktanın konumları yayınlanmış,  bu noktalarla ilgili olarak kullanılan ekipmanlar, askeri personel sayısı ve hangi amaçla kullanıldıkları gibi stratejik bilgilere yer verilmişti.

The Daily Beast’te Roy Gutman imzasıyla yayımlanan haberde AA’nın bu haberi Türkiye’nin ABD’nin Suriye politikasından duyduğu rahatsızlığın bir göstergesi olarak nitelendirildi. Her ne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’ye karşı öfkesini sıkça dile getiriyor olsa da NATO üyesi bir ülkenin savaş bölgesinde operasyonlar devam ederken ABD’ye ait askeri noktalarla ilgili detayları ifşa etmesinin normal bir durum olmadığı belirtildi.

Türk güvenlik yetkililerinin AA’nın yayınladığı listeyi doğruladığının belirtildiği haberde bu listenin yayınlanmasının IŞİD’e karşı mücadeleye liderlik eden ABD’yi kızdıracağı ifade edildi.

Haberde ayrıca ABD’li askeri yetkililerin konu ile ilgili görüşlerine de yer verildi. IŞİD karşıtı koalisyonun hakla ilişkiler direktörü Joe Scrocca “Askeri birliklerin sayıları ve konumlarının konuşulması hassas taktik bilgilerin düşmanın eline geçmesini sağlar, bu da koalisyona ve koalisyon güçlerine zarar verir” ifadelerini kullandı. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı sözcüsü John Thomas ise bu tarz bilgilerin yayınlanmasını sorumsuzluk olarak nitelendirdi ve koalisyon askerlerinin hayatını tehlikeye atacak bilgilerin yayılmasından kaçınılması gerektiğini söyledi.

Çeviri: SiyasiHaber

Kaynak: http://www.thedailybeast.com/turkey-leaks-secret-locations-of-us-troops-in-syria

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler