Türkiye ekonomisinin finansal ve politik riskler karşısındaki durumu

MUSTAFA DURMUŞ yazdı: "[Bloomberg'in son anketi] bir yandan Türkiye’nin “yükselen ekonomiler” grubundan hızla uzaklaşmakta olduğunu gösterirken, diğer yandan içinden geçmekte olduğumuz referandum sürecinde nasıl bir ekonomik ve politik risk düzeyi ile karşı karşıya olduğumuz konusunda bir fikir veriyor."

Türkiye ekonomisinin finansal ve politik riskler karşısındaki durumu

MUSTAFA DURMUŞ

Uluslararası piyasaların nabzını tutan Bloomberg’in aşağıda özetlediğim yaygın anketlerinden biri (Bloomberg, “Brazil, Russia Get Top Marks in Emerging Market Survey”, 12 Şubat 2017) “yükselen ekonomiler” olarak tabir edilen ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu azgelişmiş ülkelerin hem finansal piyasalarına, hem ekonomik hem de politik risklerine ait önemli veriler sunuyor.

Bu veriler bir yandan Türkiye’nin “yükselen ekonomiler” grubundan hızla uzaklaşmakta olduğunu gösterirken, diğer yandan içinden geçmekte olduğumuz referandum sürecinde nasıl bir ekonomik ve politik risk düzeyi ile karşı karşıya olduğumuz konusunda bir fikir veriyor.

(1) Tahvil ve Döviz piyasası (Forex):

Rusya, Hindistan, Brezilya ve Endonezya ‘Boğa Piyasası’ (yeşil renkli-yüksek getirili), buna karşılık Çin (-11 puan) ve Türkiye (- 8 puan ) ile ‘Ayı Piyasası’ (kırmızı renkli- düşük getirili) olarak tanımlanıyor.

 

(2) Enflasyon:

Brezilya, Rusya, Hindistan, Arjantin ve Endonezya enflasyon oranlarını düşürürken (kırmızı), Meksika (-12 puan), Türkiye (-10 puan), G. Afrika (-5 puan) ve Çin (-4) puan ile enflasyonu artırdılar (yeşil).

(3) Ekonomik görünüm:

Hindistan ve Endonezya 8’er puan ile en sağlam (yeşil), Türkiye (-12 puan), Meksika (-10 puan) ve G. Afrika (-8 puan) ile en zayıf ekonomik görünüm veren (kırmızı-en fazla kırılgan) ülkeler.

(4) Politik riskler:

Türkiye (12 puan) ve G. Afrika ( 9 puan) ile en yüksek politik riske sahip ekonomiler (yeşil), buna karşılık Endonezya (-11 puan), Çin ve Hindistan  (-10 puan), Rusya (-9 puan ) ile en düşük politik riske sahip ekonomiler (kırmızı).

(5) Fed’in faiz artırımı karşısında sermaye çıkış riski: 

Türkiye (12 puan), Meksika (10 puan) ve G. Afrika ( 8 puan)  ile en yüksek riske sahip ülkeler (yeşil) iken, Rusya ve Hindistan (-10 puan) ve Çin ve Brezilya (-8 puan ) ile en düşük riske sahip ülkeler (kırmızı).

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler