Tunus, tecavüz eden erkek ile kadının evlendirilmesini öngören maddeyi kaldırdı

Tunus parlamentosunda kadına yönelik şiddeti sona erdirmek amaçlı hazırlanan tasarıyı onaylandı. Yasa geçmesiyle beraber, tecavüz eden erkek ile kadının evlendirilmesi durumunda erkeğin ceza almamasına izin veren maddeyi de kaldırılmış oldu.

Tunus, tecavüz eden erkek ile kadının evlendirilmesini öngören maddeyi kaldırdı

Tunus Kadın Bakanı Naziha Laabidi, tasarının geçmesinin ardından “Çok etkileyici bir an ve Tunus’ta tarihi bir proje etrafında toplanma imkanı bulduğumuz için gurur duyuyoruz” İfadelerini kullandı. Meclis üyesi Bochra Belhaj Hmida, oylama sonrasında AFP’yle gerçekleştirdiği röportajda,”fiziksel, psikolojik ve cinsel” şiddeti tanıdığını söyleyerek tasarının gelecek yıl yürürlüğe girmesinin planlandığını dile getirdi.

Aile içi şiddet mağdurlarına adli ve psikolojik yardım sağlayacak yasa, tecavüz eden erkeklerin kadınla evlendirilmesi durumunda ceza almamasına izin veren maddeyi de kaldırıyor.

Tarihi adımı ilk 2014'te atmıştı

Tunus'ta 2014 yılında gerçekleştirilen yeni anayasa referandumunun kabul edilmesi ile Tunus tarihinde ilk kez mecliste kadın-erkek eşitliğinin garanti altına alınmasını ve kadının şiddete karşı korunmasını içeren madde anayasada yer almıştı. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler