Trump'ın İsrail Büyükelçisi adayı Filistin düşmanı David Friedman

Filistin karşıtı söylemleriyle bilinen David Friedman, Trump’ın İsrail Büyükelçisi adayı oldu.

Trump'ın İsrail Büyükelçisi adayı Filistin düşmanı David Friedman

ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump, eski başkan Barrack Obama'dan görevi devralıp 20 Ocak 2017'de çalışmalara başlamadan önce kabinesini belirliyor. Trump, kendisine seçim danışmanlığı yapan Yahudi kökenli avukat David Friedman'ı "İsrail Büyükelçisi" olarak görevlendirecek.

Trump’ın İsrail Büyükelçiliğine atadığı Friedman, Filistin düşmanlığıyla tanınıyor. Friedman, Amerika’daki Yahudileri İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilere yardım eden Yahudilere benzetmişti. Friedman ayrıca Batı Şeria’nın işgaline sıcak bakan bir isim.

Friedman, yaptığı açıklamada, İsrail’in başkenti Kudüs’te çalışmayı dört gözle beklediğini söyledi. Amerikan Büyükelçiliği İsrail’in Tel Aviv kendinde bulunuyor. Kudüs, hem İsrail hem de Filistin tarafından başkent olarak görülüyor ve müzakerelerde önemli bir yer tutuyor.

Friedman, seçim kampanyası sırasında Trump’ın danışmanıydı ve Trump Amerikan Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağını söyleyince uluslararası camia ve özellikle de Arap dünyasından itirazla yükselmişti.

Merkezi Amerika’da bulunan J Street’in başkanı Jeremy Ban-Ami, bu aday göstermeyi 'pervasızlık' olarak niteledi.

Yahudi Amerikan Siyonist Organizasyonu ise Friedman’ın adaylığını memnuniyetle karşıladı. Gruptan yapılan açıklamada, Friedman’ın İsrail’deki gelmiş geçmiş en iyi Amerikan Büyükelçisi olacağı belirtildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler