Trump'ın danışmanı Flynn, Türkiye'den 500 bin dolar rüşvet alıp Rakka operasyonunu aylarca geciktirmiş

Donald Trump'ın istifa eden güvenlik danışmanı Flynn'ın, 'lobicilik faaliyeti' adı altında, Türkiyeli bir işadamından 500 bin dolar rüşvet karşılığında, ABD'nin Rakka operasyonunu aylarca geciktirdiği ortaya çıktı. Flynn’in Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Enerji Bakanı Berat Albayrak’la, rüşvet aldığı dönemde görüştüğü ortaya çıkmıştı.

Trump'ın danışmanı Flynn, Türkiye'den 500 bin dolar rüşvet alıp Rakka operasyonunu aylarca geciktirmiş

New York Times’ın ABD’li medya devi McClathy’e dayandırdığı haberde Trump göreve başlamadan günler önce, o sırada ulusal güvenlik danışmalığını yürüten Flynn’in Obama yönetiminin IŞİD’e karşı bir operasyon onayıyla ilgili talebini geri çevirdiği anlatıldı. Flynn’in bu adımıyla Rakka’ya yapılacak operasyonun gecikmesine neden olduğu belirtildi.

Haberde, Flynn’in gerekçesinin bilinmediği anlatılırken, Türkiye’nin Kürt güçlerle yapılacak bir operasyona uzun süredir karşı olduğunun altı çizildi. Bu bilginin üzerinde durulması ise şaşırtıcı değil. Zira Flynn, Trump’ın kampanyası sırasında Rusya’yla kurduğu ilişkiler açığa çıkınca istifa etmişti ancak Flynn sadece Rusya ilişkileriyle değil, Trump’a danışmanlık yaparken Türkiyeli işadamı Ekim Alptekin’in şirketiyle lobicilik anlaşması yapıp 530 bin dolar para almasıyla da gündemden düşmüyor.

Flynn’in Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Enerji Bakanı Berat Albayrak’la da bu dönemde görüştüğü ortaya çıkmıştı. Türkiyeli şirketle lobicilik faaliyetlerini o sırada gizleyen Flynn, istifasının ardından Adalet Bakanlığı’na giderek şirketinin faaliyetleriyle ilgili kayıt yaptırmıştı.

New York Times, McClatchy’nin haberinin daha önce The New Yorker ve diğer basın kuruluşlarının, Flynn’in Türkiye adına çalıştığı haberleriyle uyumlu olduğunun altını çizdi. Gazete, IŞİD’e karşı askeri planın ancak Flynn’in ulusal güvenlik danışmanlığından gönderilmesinin ardından onaylandığını hatırlattı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler