Trump ilk kez BM kürsüsünde: Gerekirse Kuzeyi Kore'yi tek başımıza yok ederiz

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'nin nükleer füze denemelerini sürdürmesi halinde 'tümden yok etmekten' geri durmayacaklarını söyledi.

Trump ilk kez BM kürsüsünde: Gerekirse Kuzeyi Kore'yi tek başımıza yok ederiz

New York'ta bulunan BM merkezine konuşan ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore liderini "intihar misyonu olan roket adam" şeklinde tanımlayarak nükleer faaliyetlerine devam etmesi durumunda "Kuzey Kore'yi tamamen yok etmekten" başka seçeneklerinin kalmayacağını söyledi. İran'ı da terörü desteklemekle suçladı.

Trump'ın konuşmasından satır başları şöyle: 

"Önceliği Amerikan çıkarlarına vereceğim"

ABD Başkanı olarak her zaman öncelliği ülkesinin çıkarlarına vereceğini vurgulayan Trump, "Tüm liderlerin öncelikle kendi halklarına hizmet etme sorumluluğu var. ABD'nin hiçbir şey elde edemediği anlaşmalara girmeyeceğiz. Önümüzdeki tehditler korusunda pasif davranmayacağız. Egemenliğimize tehditleri kabul edemeyiz. Hukuka, sınırlara, kültürlere saygı göstermeliyiz" şeklinde konuştu

Kuzey Kore yönetimine tepki

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'nin nükleer silah programıyla tüm insanlığı tehdit ettiğini ve bu ülkeye karşı tüm tedbirleri almaya ABD olarak hazır olduklarını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trumn, Kuzey Kore yönetiminin kendi halkının açlıktan ölmesinden sorumlu olduğunu da iddia etti.

Trump, "ABD eğer müttefiklerini korumak zorunda kalırsa Kuzey Kore'yi tamamen yok etmekten geri durmayız. BM, Kuzey Kore'ye karşı yaptırımlara imza atmalı. Bunun için Rusya ve Çin'e teşekkür ediyorum. Ancak daha fazlasını yapmamız gerekiyor" dedi.

"İran'la anlaşma ABD için utanç kaynağı"

İran'la yapılan nükleer anlaşmanın ABD için bir utanç kaynağı olduğunu da savunan Trump, İran'la anlaşma şu ana kadar yapılan en tek taraflı anlaşma" iddiasında bulundu.

ABD Başkanı Trump, terör örgütlerine destek veren ülkelerin dışlanması gerektiğini de söyledi. Trump, "Hizbullah, Taliban, El Kaide'nin karşısında durmalı. Birlikte olmalı, benzer örgütlere izin vermemeliyiz. Esad'ın kimyasal silahlar kullanması kabul edilemez. Eğer yasaklanmış kimyasal silahlar yaygınlaşırsa kimse güvende kalamaz" dedi.

"Mülteciler için Türkiye, Ürdün ve Lünnan'a teşekkürler''

ABD Başkanı Trump, "Türkiye, Ürdün ve Lübnan'a savaştan kaçanlara kucak açtıkları için teşekkür ediyorum. ABD halkı, BM'nin çok daha hesap verebilir ve etkin bir insan hakları savunucusu olması umudunu taşıyor" dedi.

"BM'de reforma ihtiyaç var''

ABD Başkanı Trump, "Egemenliğimize karşı tehditlerle mücadele etmek için BM'de reforma ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

(CUMHURİYET)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler