Trabzon'un Sürmene ilçesindeki 'rant şüphesi taşıyan' orman yangını söndürüldü

Karadeniz İsyandadır Platformu'nun "Çamburnu rant alanı olarak görülüyor ve 'nature park' gibi projeler planlanıyordu" diyerek kaygılarını bildirdiği Çamburnu orman yangını söndürüldü.

Trabzon'un Sürmene ilçesindeki 'rant şüphesi taşıyan' orman yangını söndürüldü

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan alınan bilgiye göre, Çamburnu mevkisinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan ve sabaha karşı kontrol altına alınan orman yangını, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve çevre ilçe belediyeleri itfaiye ekipleri ile Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince tamamen söndürüldü. Yangının çıkış nedenine ilişkin adli ve idari işlemlerin başlatıldığı bildirildi.

Yaklaşık 20 hektar alanı etkileyen yangınla ilgili mevsim şartları, 7 ayrı yerde aynı anda çıktı iddiaları ve geç müdahale tartışmalarının yanı sıra bir arazinin yapılaşmaya açılması iddiaları da konuşulanlar arasında.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu twitter hesabından paylaştığı twitlerde yanan alanın ağaçlandırılacağını söyledi: Eroğlu'nun Sürmene yangını ile ilgili twitleri şöyle: 

-Hükümetimiz döneminde yanan bir metrekare dahi orman alanı başka bir maksatla tahsis edilmemiştir ve aynı yıl ağaçlandırılmıştır. #Sürmene

-Yanan orman sahalarını 1 yıl içerisinde ağaçlandırıyoruz. Yanan alanlar kati surette başka maksatla tahsis edilemez. #Sürmene

Öte yandan Karadeniz İsyandadır Platformu Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla "Kaygılarımızda ve sorularımızda haklıyız. Çamburnu rant alanı olarak görülüyor ve 'nature park' gibi projeler planlanıyordu" diyerek yangının araziyi yapılaşmaya açma tehlikesine dikkat çekti. 

Dün gece 22.00 sularnda başlayan yangını Twitter hesabından duyuran Platform, 3 soru sorarak 'rant' iddiaların aydınlatılmasını istedi. 

Platformun paylaştığı sorular şöyle:

1-Yangının bölgede bulunan Katı Atık Tesisi ile ilgili var mıdır?  Katı Atık Tesisinde yapılan çalışmalarda yangının çıkma ihtimali nedir?

2-Bölgede bulunan Katı Atık Tesisine ek olarak planlanan ve 3 gün önce ÇED raporu yayınlanan "Katı Atık Düzenleme Tesisleri Ek Lot Projesi" için gerekli olan alanın açılmasıyla yangının arasında bir bağlantı bulunmakta mıdır? 

3-Katar Emiri'nin yakın zamanda Trabzon'a gelmesi, Trabzon dağlarında 'otel hayalleri' kurmasıyla bu yangının bir ilişkisi bulunmakta mıdır?

Gerçekler açığa çıkmalıdır! Kaza, ihmal veya kasıt. Her ne olursa olsun içimiz yanmıştır. Dünya üzerinde sarıçam ağaçlarının deniz seviyesine kadar indiği nadir alanlardan olan Çamburnu tahrip edilmiştir.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ise Twitter'dan Sürmene etiketiyle yaptığı paylaşımlarda, "Yanan orman sahalarını 1 yıl içerisinde ağaçlandırıyoruz. Yanan alanlar kati surette başka maksatla tahsis edilemez. Hükümetimiz döneminde yanan bir metrekare dahi orman alanı başka bir maksatla tahsis edilmemiştir ve aynı yıl ağaçlandırılmıştır" ifadelerini kullandı.


 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler