TMMOB: ODTÜ yol projesi bir günde nasıl yapıldı?

TMMOB’un açıklamasında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yol yapım çalışması kapsamında ODTÜ Ormanı’nda ağaç kıyımı yaptığı ve imzalanan protokolden farklı hareket ettiği belirtildi.

TMMOB: ODTÜ yol projesi bir günde nasıl yapıldı?

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Şehir Plancıları Odası, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne (ODTÜ) giren iş makinelerinin yol yapımı için ormanlık alanda yarattığı tahribata yönelik basın açıklaması yaptı.

9 Eylül’de gece baskınıyla başlayan ağaç kesimi ve protokoldeki kararlara uyulmamasına ilişkin TMMOB Şehir Plancıları Odası, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin tünel projesindeki çelişkileri içeren beş soru sıraladı:

* Yeni yol genişliğine göre teknik çalışma ve yeni bir imar planı neden yapılmamıştır?

* Ankara Büyükşehir Belediyesi bu kadar kısa sürede nasıl yeni bir yol projesi yapmıştır?

* Yol projesi ne zaman araziye aplike edilmiştir, bu aplikasyon işlemi ODTÜ tarafından kontrol edilmiş midir?

* 38 metre olan yol için neden yaklaşık 100 metre genişliğinde bir gövde açılmıştır? Bu tahribatın denetimi kimler tarafından yapılacaktır?

* Bu işbirliğin sonucu olan doğal tahribat neden bir gece yarısı operasyonu olarak yapılmıştır?

Yol projesi için açılan davalar sonuçlanmadı

Açıklamada ODTÜ Rektörlüğü’nün 8 Eylül’de Ankara Büyükşehir Belediyesi ile imzaladığı protokoldeki kararlara belediyenin uymadığı ifade edildi. Protokolde ODTÜ arazisinden 38 metre için anlaşma sağlanırken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Twitter hesabından paylaştığı görselden açılan alanın yaklaşık 90-100 metre genişliğinde olduğu belirtildi.

Şehir Hastaneleri projesi için yapılması planlanan yollar için açılan davaların hala sürdüğü de belirtilirken ODTÜ Rektörü’nün detaylı bir teknik çalışma olmaksızın Ankara Valiliği ve Belediye ile vardığı mutabakat eleştirildi.

“Ankara ulaşımını keşmekeş haline getirecek”

Bölgedeki trafiği rahatlatmak maksadıyla yapıldığı söylenen tünelin aksine keşmekeş yaratacağı bilgisi de açıklamada yer aldı:

“Uzun erimde bölgede oluşacak olan trafik problemine bir çözüm olmayacak aksine kaos halini almış Ankara ulaşımını iyice keşmekeş haline getirecektir. Çözüm nitelikli, konforlu, güvenli ve ekonomik hedeflerle bütüncül ulaşım politikaları geliştirerek, kamu kaynaklarını heba etmeyecek, sürdürülebilir uygulamalar geliştirmektir.

“ODTÜ Ormanı şu anda Ankara‘nın en büyük ve en önemli yeşil alan arzını sağlayan alandır. Böylesine önemli bir değer söz konusuyken öncelikli olarak bu alanın korunması, özellikleri ile geliştirilmesi ve alan için son derece titiz çalışmalar yürütülmesi gerekmektedir.”

Ne olmuştu?

Sağlık Bakanlığı tarafından Bilkent'te yapımı devam eden Şehir Hastanesi Kampüsü'nün ulaşımı gerekçesiyle ODTÜ içinden geçirilecek yol konusunda, ODTÜ Rektörlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında 8 Eylül’de anlaşma sağlandı. Anlamaya ilişkin protokol, Ankara Valiliği'nde imzalanmıştı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait 100 iş makinesi ve 400 kamyon ODTÜ arazisinden geçecek yol çalışması için dün akşam saatlerinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsüne girdi.

ODTÜ Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Can Doğan dört buçuk kilometre mesafedeki ağaçların tamamının kesildiğini, ağaçların transfere uygun şekilde taşınmadığını, Ankara’da bir toz dumanı olduğunu anlattı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “ODTÜ rektörlüğü ile yapılan protokol gereği açılacak 4,5 km'lik yolu bir gecede açarak büyükşehir belediyesi bir rekora daha imza attı” açıklaması yaptı.

Bianet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler