TL’de düşüş sürüyor: Dolar 3.73’ü aştı

Türk lirası dolar ve euro karşısında tarihi düşük seviyeleri gördü. ABD Doları, haftanın ilk işlem gününde Türk lirası karşısında yeni bir rekora imza atarak 3,7337 liraya kadar çıktı. Euro da 3,9257ye dayandı.

TL’de düşüş sürüyor: Dolar 3.73’ü aştı

Dolardaki tırmanışın da etkisiyle yükselen Euro/TL kuru da rekorunu tazeledi. Dolar ve Euro'daki hızlı tırmanışı, geçen Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi tetikledi.

ABD'de tarım dışı sektörlerde saatlik çalışma ücretlerin aylık yüzde 0,4 ile son 7 yılın en büyük yükselişini kaydetmesi ile dolar endeksi 101,4'ten 102,3'e çıkmıştı. Bu veriler, küresel piyasalarda da ABD Merkez Bankası'nın 2017 yılında öngörülenden de fazla faiz artışına gitme olasılığını güçlendirdi.

Türk Lirası, 24 gelişen piyasa parası arasında en kötü performans gösteren para birimi oldu. TL'nin dolar karşısında kayıpları günlük bazda yüzde 2.5'i aştı.

Türk lirası yıl başından bu yana bakıldığında dünya genelinde dolar karşısında en kötü performans gösteren para birimi oldu.

Fed'in 2017 yol haritası

Doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanması ile Dolar/TL de Cuma günü en yüksek 3,6483'ü görmüştü.

Faiz artışının beklenenden de çok olma olasılığı, başta TL olmak üzere gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki satış baskılarını artırdı.

Fed'in bu yıl içerisinde üç faiz artırımı gerçekleştirmesi bekleniyordu. Ancak gelen olumlu veriler, faiz artırımı sayısının daha fazla olabileceği beklentilerini ortaya çıkarmış durumda.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler