The Times’tan Richard Spencer: Erdoğan ülkeyi 2029’a kadar yönetmenin peşinde

The Times’ta Richard Spencer imzasıyla yayınlanan makalede hükümetin darbe girişimini başkanlık sistemini tekrar gündeme getirmek için fırsata çevirdiği ve parlamentoda görüşülmekte olan teklif yasalaşırsa Erdoğan’ın 2029’a kadar daha fazla yetkiyle ülkeyi yönetmeye devam edebileceği ifade edildi.

The Times’tan Richard Spencer: Erdoğan ülkeyi 2029’a kadar yönetmenin peşinde

Makalede polisin dün Meclis önünde anayasa değişiklik teklifini protesto eden grubu gaz ve tazyikli suyla dağıttığı hatırlatıldı. Teklife itiraz edenlerin, teklif yasalaşırsa başbakanlık makamı ortadan kaldırılarak ve cumhurbaşkanına kararname ile ülke yönetme yetkisi verilerek Erdoğan diktatörlüğünün önünün açılacağı görüşünde oldukları kaydedildi.

Yürütmenin başı olacak olan cumhurbaşkanının tarafsız olmak zorunda olmamasının ve cumhurbaşkanına verilen ordu, yargı ve üniversiteler üzerindeki atama yetkilerinin hem siyasetin hem de toplumun tek elden kontrol edilmesine neden olacağı görüşüne yer verildi.   

Son seçimlerde anayasayı tek başına değiştirmek için gerekli çoğunluğun sağlanamaması, Esad’ı düşürmek üzerine kurulan Suriye politikasının başarısız olması ve son dönemde artan terör saldırıları nedeniyle zor durumda olan AKP ve Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirdiği ifade edildi.

Teklifin yasalaşması ve ilki 2019’da yapılacak olan iki seçimi de kazanması durumunda Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemle birlikte, modern dünyada eşi görülmeyen bir şekilde, ülkeyi 27 yıl boyunca yönetmesinin önünün açılacağı vurgulandı.

Çeviri-haber: SiyasiHaber

Kaynak: http://www.thetimes.co.uk/edition/world/erdogan-seeks-mandate-to-control-turkey-until-2029-3r8v0d9cr

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler