The Guardian: Putin’in Erdoğan Üzerindeki Habis Himayesi

The Guardian’da yayınlanan editoryal makalede Erdoğan’ın ülkenin içinde bulunduğu bütün sorunlar için ABD’yi suçladığı ancak Rusya ile yakın ilişkilerinin de gözden geçirilmesi gerektiği ifade edildi.

The Guardian: Putin’in Erdoğan Üzerindeki Habis Himayesi

Makalede, Türk yetkililerin birçok kez ABD’den PYD ile ilişkisini kesmesini talep ettiği ve ABD’nin bu talebi görmezden geldiği kaydedildi. İzmir Adliyesi’nde yaşanan saldırının ardından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın, “Müttefiklerimizden samimiyet bekliyoruz, aksi halde bu ittifakı sürdürmemiz zor olabilir.  ABD, PYD ile ittifak kurarak stratejik bir hata yaptı. Bedelini biz ödüyoruz, onlar da ödeyecek” şeklindeki üstü kapalı tehdidine Pentagon’dan bir karşılık gelmediği ifade edildi.

Makalede Türkiye’nin Suriye, Kuzey Irak ve Türkiye’nin Güneydoğusunda Kürtlerin özerklik elde etmesinden korktuğuna ve bunu bölgesel ve ulusal bütünlüğüne bir tehdit olarak gördüğüne değinildi. ABD’nin IŞİD’e karşı PYD ile ittifak yapmasının, Washington’un Suriye’deki hedeflerini Ankara ile ilişkilerinden daha fazla önemsediğinin bir göstergesi olduğu belirtildi.

Yazıda ayrıca Erdoğan’ın Putin ile yakınlaşmasının ve Suriye’de ilan edilen ateşkesin bölgedeki durumun vahametini gösterdiği vurgulandı. Coğrafi konumu nedeniyle uzun yıllardır Batılı ülkeler tarafından önemli bir müttefik olarak görülen Türkiye’nin Batı ile ilişkilerinin Erdoğan’ın otoriter, neo-İslamcı ve Batı karşıtı politikaları nedeniyle yıprandığı ifade edildi.

“Türkiye’yi kaybeden kim oldu?” sorusunun muhatabının yalnızca ABD olmadığının, Türkiye’nin Rusya’nın yörüngesine girmesinin Avrupa ülkeleri ve AB ile de ilişkilerinin bozulmasına neden olduğunun altı çizildi. Darbe girişiminin ardından yaşanan insan hakları ihlallerinin, HDP’li politikacıların tutuklanmasının, laikliğe karşı saldırıların ve antidemokratik bir başkanlık sisteminin getirilmeye çalışılmasının batıda rahatsızlık yarattığı kaydedildi.

Erdoğan’ın yönettiği ülkede ayrışmaların ve istikrarsızlığın başladığı ifade edilerek şöyle dendi: “Türkiye’yi kaybeden kim oldu? sorusunun tek bir cevabı var: Erdoğan.”

Çeviri-haber: SiyasiHaber

Kaynak: https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/jan/08/observer-view-turkey-putin-malign-patronage

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler