TBMM kimliğinde din hanesine ilk kez Ezidi yazıldı

HDP’li vekil Ali Atalan’ın din hanesinde İslam yazan TBMM kimliği Ezidi yazan ile değiştirildi. Atalan, tüm Ezidilerin nüfuz cüzdanlarında boş olan din hanesine de Ezidi yazılmasını talep etti.

TBMM kimliğinde din hanesine ilk kez Ezidi yazıldı

HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan’ın din hanesinde İslam yazan TBMM kimliği Ezidi yazan ile değiştirildi.

Bianet’ten Nilay Vardar’ın haberine göre, Atalan, Meclis’te yaptığı konuşmada nüfus cüzdanında din hanesinin boş, TBMM kimliğinde ise İslam olarak yazdığını belirtti.

Oturumu yöneten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Başkanvekili Akif Hamzaçebi’nin talimatı üzerine Atalan’a dini Ezidi yazan yeni bir kimlik düzenlendi.

Bianet’e konuşan HDP vekili Atalan, Türkiye’de ilk kez TBMM kimliğinde de olsa Ezidi ifadesinin yazılmasının sevindirici olduğunu ancak hala tüm Ezidilerin nüfus cüzdanlarındaki din hanesinin boş olduğunu hatırlattı.

Türkiye’de nüfus cüzdanındaki din hanesine sadece İslam, Hıristiyan, Musevi, Hinduizm, Konfüçyanizm, Teoizm, Zerdüşt, Budizm yazılabiliyor.

Şubat 2010’da AİHM Türkiye’de nüfus cüzdanlarında din ibaresinin yer almasının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) din ve vicdan özgürlüğüyle ilgili 9. maddesine aykırı olduğuna hükmetmiş ve “din hanesi kalkmalı” demişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler