Tarsus'ta mahpuslara 'askeri düzende sayım' işkencesi

Tarsus 2 Nolu Cezaevi’nde 1 aydır gardiyanların askeri düzende sayımı kabul etmedikleri gerekçesiyle mahpuslara işkence yaptığı, cezaevine sürgünle getirilen Soncan Gedik isimli mahpusun işkence nedeniyle iki kolunu da kullanamadığı öğrenildi.

Tarsus'ta mahpuslara 'askeri düzende sayım' işkencesi

SiyasiHaber

Tarsus 2 Nolu Cezaevi’nde mahpuslara 1 aydır askeri düzende sayım dayatıldığı, dayatmayı kabul etmeyen mahpusların işkenceye uğratıldığı bilgisi alındı. Soncan Gedik isimli mahpusun ise yaklaşık 10 gündür hücrede tutulduğu ve sürekli işkence gördüğü bilgisi alındı.

Daha önce Alanya Cezaevi’nde bulunan ardından Adana’ya sürgün edilen ve en son olarak da geçtiğimiz günlerde Tarsus 2 Nolu Cezaevi’ne getirilen Gedik’in işkence sonucu iki kolunu da kullanamadığı belirtildi. 10 gün boyunca kollarını kullanamayan Gedik’in görüş hakkı da engellenirken, engellemenin KHK’lara dayandırıldığı, hükümlülere her hafta olan arkadaşlarıyla görüş hakkının '2 haftada 1' şeklinde uygulandığı kaydedildi. Gedik’in, böyle bir kararname olmadığını ve varsa görmek istediğini belirtmesine rağmen yetkililerin gösteremedikleri öğrenildi.

Özellikle son 1 aydır cezaevinde gardiyanların sayım sırasında mahpusları arama gerekçesiyle koğuşlara girdiği, yaklaşık 30 gardiyanın mahpuslara ayağa kalkmalarını ve askeri düzende sıra olmalarını dayattığı, mahpuslar bunu kabul etmeyince hücrelere alıp ellerini bağlayarak işkence yaptıkları öğrenildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler