Tarsus Kadın Cezaevi'nde süresiz açlık grevi başladı!

Tarsus Kadın Cezaevi'nde 12 kadın süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladı. Cezaevi uzun süredir hak ihlalleriyle gündemde.

Tarsus Kadın Cezaevi'nde süresiz açlık grevi başladı!

Mersin Tarsus İlçesi T Tipi Kapalı Kadın Cezaevi'nde yaşanan hak ihlallerin devam etmesi karşısında 12 kadın bugün itibarı ile dönüşümsüz ve süresiz açlık grevine başladı. 

Kadın mahpuslara tecavüz tehdidi, cop ve tekmeyle şiddet gibi hak ihlali iddiaları ile gündeme gelen cezaevinde geçtiğimiz günlerde 52 kadın 5 günlük açlık grevi yapmıştı.  Koşulların düzeltilmemesi üzerine 12 kişi cezaevindeki işkenceye varan hak ihlallerinin ortadan kaldırılması talebi ile dönüşümsüz açlık grevine başladı. 

Kadınlar işkenceye maruz kalmıştı

Sincan Kadın Cezaevi ve Tarsus C Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nden Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nde sevk edilen kadınlar asker ve gardiyanlar tarafından yerde sürüklenmiş, küfürlere ve tecavüz tehdidine maruz kalmışlardı. Ancak asker ve gardiyanlar tutsakların kendilerini darbettiği iddiasında bulunarak tutuklu ve hükümlü kadınlardan şikayetçi olmuştu. Cezaevine sürgün edilen Azadiya Welat çalışanı Şirin Çoban’ın sevk sırasında maruz kaldığı işkence sonucu çenesinin kırıldığı ortaya çıkmıştı.

Suç duyuruları sonuçsuz kaldı

İşkence haberleri ile anılan cezaevinde geçtiğimiz ay tutuklu aileleri işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu. Aileler ve avukatlar, Adalet Bakanlığı'na, TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na, CHP ve HDP’ye cezaevinde yaşanan işkence ve darp raporlarını göndermişti. Benzer raporlar ilgililer gönderilmesine rağmen yeni cezaevine sevkler sırasında tutukluların darp ve işkence haberleri gelmeye devam etmişti. Cezaevi’nde kadın tutsakların maruz bırakıldıkları cinsel işkence nedeniyle Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne yapılan başvuru da sonuçsuz kalmıştı. Hakkında soruşturma açılmayan Mahmut Çaça’nın 24 Eylül 1996 tarihinde 11 PKK’linin demir sopa ve çubuklarla öldürüldüğü Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1’inci Müdür olarak görev yaptığı ve olayla ilgili açılan davada hakkında “kasten yaralama” suçundan açılan dava zaman aşımı nedeniyle düştüğü ortaya çıkmıştı. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler