Tanrıça heykelini kaldıran AKP’li Belediye Başkanı: Sevaba girdim

İzmir’in Torbalı ilçesinin meydanında bulunan antik çağdan kalma Pershephone’un heykelinin kaldırıp yerine Osmanlı tuğrası dikilmesiyle ilgili konuşan AKP’li Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, heykeli kaldırarak sevaba girdiklerini belirterek "Müslüman mahallede tanrıça heykeli olmaz’ dedi.

Tanrıça heykelini kaldıran AKP’li Belediye Başkanı: Sevaba girdim

Geçtiğimiz hafta Torbalı'nın Atatürk Meydanı'nda yıllardır yer alan tanrıça Demeter ve kızı Kore'nin (Pershephone) heykelleri belediye tarafından kaldırılarak yerine Osmanlı tuğrası konulmuştu. Şimdiye kadar konuyla ilgili konuşmayan belediye başkanı Adnan Yaşar Görmez, dün AKP İzmir Milletvekili Atilla Kaya'nın Ayrancılar'da düzenlediği evet mitinginde ilk kez açıklama yaptı.

Yerine konulan ay yıldızlı tuğra figürünün çok beğenildiğini iddia eden Görmez , heykeli kaldırıp, tuğrayı meydana diktikleri için sevaba girdiklerini söyledi. Müslüman bir ülkede tanrıça heykeline yer olmadığını belirten Görmez, aynı çalışmayı Ayrancılar’da da yapacaklarını söyledi.

'Tanrıça heykellerini Müslüman mahallelerine dikemeyiz'

Görmez "Torbalı Meydanı’na ay yıldızlı bayrağı diktik. Altına da bir tuğra koyduk; yer yerinden oynadı. Bana sorarlardı: “Orda kesik başlı iki tane heykel var bu neyin nesi” diye. Tövbe günah ama bu Müslüman millete, ana tanrıça heykelini meydana dikmek yakışır mı? Biz Müslüman milletiz. Biz Türk'üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkes’iyle Müslüman bir milletiz. Bunu dini şeylerden dolayı yapmadım bunu da bilin ama sevaba girdiğimin de farkındayım. Biz tanrıça heykellerini Müslüman mahallelerine dikemeyiz. O hatayı düzelttik. Bundan gocundular. Gocunsunlar. Allah’ın izniyle Torbalı’ya mührümüzü vuracağız. Ayrancılar da aynı çalışmayı istiyormuş onlara da yapacağız” diye konuştu. 

 Evrensel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler