Tahir Elçi soruşturmasında geçen 70 haftaya rağmen gelişme yok

Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi’nin öldürülmesinin 70. haftasında yaptığı açıklamada, cinayetin halen aydınlatılmadığını, faillerin ortaya çıkarılmadığını, soruşturma dosyasında gelişme kaydedilmediğini ifade etti.

Tahir Elçi soruşturmasında geçen 70 haftaya rağmen gelişme yok

Diyarbakır Adliyesi önündeki basın açıklamasında konuşan Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Velat Alan, 28 Kasım 2015 tarihli cinayetin halen aydınlatılmadığını, faillerin ortaya çıkarılmadığını söyledi:

“Tam 490 gün, 70 hafta, bir yıl dört ay üç gün oldu ve halen Tahir Elçi cinayeti aydınlatılmadı, failleri ortaya çıkarılmadı. Diyarbakır Barosu olarak bu cinayetin mutlak suretle aydınlatılacağına inanıyoruz. Bu yöndeki mücadelemizi hiçbir zaman bırakmayacağız. Bu cinayet aydınlanana kadar vazgeçmeyeceğiz. Diyarbakır Barosu olarak başkanımızı unutmayacağız ve onun çizgisinde her zaman mücadelemize devam edeceğiz.”

Soruşturma etkin yürütülmüyor

Avukat Alan, “Aradan 14 ay geçti dosyada herhangi bir gelişme var mı?” diye sordu, sorusunu yine kendisi cevapladı:

“Hayır maalesef herhangi bir gelişme yok. Soruşturma ne yazık ki etkin bir şekilde yürütülmüyor, durağan bir seyir izlediğini biliyoruz. Eğer soruşturma etkin bir şekilde yürütülseydi bir sonuç elde edileceğini biliyoruz. Tekrar soruşturma makamlarına ve yetkililere sesleniyoruz; toplumsal vicdanı ağır bir şekilde yaralayan bu cinayetin aydınlatılmasını istiyoruz.”

Avukatlar haftasında anılacak

Tahir Elçi adına, 5 Nisan Avukatlar Günü ve o hafta yapılacak etkinlikler kapsamında, 3 Nisan 2017’de Amed Şehir Tiyatrosu Sergi Salonu’nda fotoğraf sergisi düzenlenecek.

Tahir Elçi soruşturması

Diyarbakır Barosu Başkanı, insan hakları savunucusu avukat Tahir Elçi, Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare'nin çatışmalarda gördüğü zararla ilgili basın açıklaması sırasında, 28 Kasım 2015’te vurularak hayatını kaybetti.

Soruşturma sürüyor, hiçkimseye dava açılmadı.

15 Temmuz darbe girişimim ardından soruşturma savcısının görev yerinin değiştirilmesiyle soruşturma fiilen durdu.

Olay yeri incelemesi, olaydan 111 gün sonra yapıldı. Bilirkişi raporunda, Elçi’yi vuran atışın “tıbben ve fiziken tespit edilemeyeceği” yer aldı.

Etiketler: Tahir Elçi

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler