SYKP'den direnişteki saya işçilerine dayanışma ziyareti

SYKP Gaziantep İl Eş Başkanı Mehmet Ali Karabekmez ve il yöneticileri, grevdeki saya işçilerine destek ziyaretinde bulundu.

SYKP'den direnişteki saya işçilerine dayanışma ziyareti

SiyasiHaber - Gaziantep

Geçen saya işçilerinin Adana’da başlayan, İstanbul, Konya ve Hatay’da devam eden direniş eylemlerine Gaziantep saya işçileri de katıldı. Başpınar OSB ve Nizip Caddesi’nde greve çıkan sayacılar, ayakkabı firmalarından sosyal güvence ve zam talep ediyor.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) heyetinin ziyaret ettiği işçiler, grev nedeniyle kundura kesiciler ve montacıların da çalışmadığını belirterek, bundan dolayı grevin binlerce kişiyi kapsadığının altını çizdi. Yıllardır çok düşük fiyata ve kayıt dışı olarak çalıştıklarını, çıraklarının ücretlerini dahi zor ödediklerini söyleyen grevci işçiler kendi talepleri doğrultusunda Sayacılar Derneği'nin iş bırakma kararı aldığını ifade ettiler.

İşçiler, zam talepleri yüzde 45 olsa da kimi işçilerin ayakkabı firmalarının yaptığı zam teklifini kabul ederek işbaşı yaptığını; ancak işçilerin çok büyük bir kısmının halen direnişte olduğunu belirttiler.

SYKP İl Eş Başkanı Mehmet Ali Karabekmez, patronlarla yapılan pazarlıklarda işçi temsilcilerinin yalnız bırakılmaması gerektiğini söyledi. Bu sektörün dağınık bir sektör olduğunu belirten Karabekmez, bu bağlamda Antep'teki direnişin diğer illerdeki saya işçilerinin grevleriyle daha koordineli bir şekilde ilerlemesi gerektiğini vurguladı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler