SYKP: Yarınlar sizin zulmünüzle değil bizim mücadelemizle şekillenecektir

SYKP Hatay İl Örgütü, 28 aralık sabahı hukuksuz şekilde gözaltına alınan SYKP Hatay il eş başkanı ve parti üyeleri için bir basın açıklaması düzenledi

SYKP: Yarınlar sizin zulmünüzle değil bizim mücadelemizle şekillenecektir

SYKP Hatay İl Örgütü, son günlerde yaşanan gelişmeler ve hukuksuz gözaltılara dair bir basın açıklaması düzenledi. 

Basın açıklaması şu şekilde:

AKP hükümeti ülkeyi 15 Temmuz darbe girişiminden sonra “darbecilerle mücadele ediyorum” adı altında çıkardığı kararname ve yasalarla OHAL uygulamalarıyla yönetmek istiyor.

Başkanlık, yeni adıyla partili cumhurbaşkanlığı, tüm yetkinin tek bir kişinin elinde toplandığı bir sistemi hayata geçirmeye çalışıyor. Bu sistemi kurmak için ülkeyi bir iç savaş felaketine sürüklüyor. 
Şehirler kana bulanıyor. Çocuklar istismara, eğitimsizliğe ve ölüme itiliyor. Kadınlar şiddetin pençesinden kurtulamıyor. Emekçinin payına yine sefalet düşüyor. İnsan hakları ve basın özgürlüğü ayaklar altına alınıyor. Gazeteciler tutuklanıyor, gazeteler hedef gösteriliyor ve davalarla sindirilmeye çalışılıyor. Üniversiteler gericilikle çürütülüyor .

Ülkemizde sadece bir yıl içinde 27 saldırı yapıldı. 800’e yakın insan hayatını kaybetti,1500 kişi yaralandı. Toplu taşıma kullanmak ve hatta sokağa çıkmanın bile bir güvenlik tehdidi olarak algılanabildiği günlerden geçiyoruz. Halkların huzursuzluğuna yeni huzursuzluklar eklemekte ısrar eden iktidar, önünde engel olarak gördüğü muhalifleri, devrimcileri gözaltına alıyor, tutuklatıyor.

Türkiye’yi açık cezaevine çevirdikleri yetmiyormuş gibi, aşırı ve hukuksuz tutuklamalarla dolup taşan cezaevlerine yenilerini eklenmektedir. Baş düşman gördükleri Kürt halkının yanı sıra devrimcileri, sosyalistleri, Alevileri hedeflemişlerdir. Halkların, emekçilerin, ezilenlerin mağduriyetini dile getiren aydın, yazar, sanatçı, gazeteci, akademisyenler hedeflemişlerdir. Altı milyon oy alarak Meclise giren HDP hedeflenmiştir. Cumhuriyet gazetesi, Yol Tv, Tv 10 gibi yayınlar da hedeflenmiştir. Kısacası muhalif olan her kesim hedeflenmiştir.

28 Aralık sabahı Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İl Eş Başkanı Hülya Kavuk SYKP üyeleri Mert Aslanyürek ve Erdal Cirik ile birlikte çok sayıda insan gözaltına alınmıştı. Bugün itibariyle beş gündür gözaltındalar. Hala mahkemeye çıkarılmadılar. Bu bir hukuksuzluktur. Bu kendi Anayasasını çiğnemektir. Farklı sese tahammül etmeyenler şu an arkadaşlarımızla beraber Türkiye genelinde bini aşkın insanı gözaltında tutmaktalar.

Baskıyla, şantajla halkların, emekçilerin, ezilenlerin iradesi teslim alınamaz. Devrimcilerin, sosyalistlerin iradesi teslim alınamaz. Cinayetlere, katliamlara imza atanlar, bu ülkeyi iç ve dış savaşa sürükleyenler, çocuk tecavüzcüleri, kadın katilleri, doğa talancıları dışarda elini kolunu sallayarak dolaşmaktadır. Tek suçu halkların kardeşliğini, emekçinin alın terinin hakkını, kadınların eşitliğini, gençlerin özgürlük hayallerini, doğayı; eşitliği, adaleti, özgürlüğü, barışı, kardeşliği savunmak olan arkadaşlarımız ise şu an gözaltındalar.

Aslı Erdoğan’ın deyimiyle “hukuk varmış gibi” talep ediyoruz: Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın. Bu hukuksuzluk son bulsun. Medyanın yalan yanlış haberleri ve yönlendirmeleri yargıyı etkilemesin. Kamuoyunda inandırıcılığınız yoktur. Artık yeter!

Buradan sesleniyoruz yarınlar sizin zulmünüzle değil bizim mücadelemizle şekillenecektir. Barış, demokrasi ve özgürlükler için sonuna kadar mücadele edeceğiz.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler