SYKP Kocaeli, Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı

SYKP Kocaeli İl Temsilciliği tarafından, Suruç Katliamı anması gerçekleştirildi. Parti binasında gerçekleşen anmada konuşan PM üyesi Çetin Ak, “O gün geldiğinde adaletli olacağız ama merhameti kimse bizden beklemesin” dedi.

SYKP Kocaeli, Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı

20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde IŞİD tarafından gerçekleştirilen insanlık dışı katliamın üzerinden 2 yıl geçti. 33 kişinin hayatını kaybettiği katliama ilişkin Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kocaeli İl Temsilciliği tarafından bir anma etkinliği düzenlendi. Parti bürosunda gerçekleştirilen anma etkinliğine HDP’li eski Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca’nın yanı sıra siyasi parti ve STK temsilcileri katıldı. Anma programı Suruç’ta hayatını kaybedenler için yapılan 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı. 

‘Adaletli olacağız ama merhameti kimse bizden beklemesin’

Saygı duruşunun ardından ilk olarak SYKP PM Üyesi Çetin Ak söz aldı. Türkiye’nin dört bir yanından Kobaneli çocuklara oyuncak götürmek için yola çıkan gençlerin mücadelelerini devam ettireceklerini ifade eden Ak, “SKYP üyesi Uğur Özkan şahsında hayatını kaybeden bütün Suruç şehitlerini saygıyla anıyoruz. Anıları mücadelemizde yaşayacak ve biz onların mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceğiz. Bilsinler ki o gün geldiğinde adaletli olacağız ama merhameti kimse bizden beklemesin” dedi. 

Dayanışmaya çağrı 

Çetin Ak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yoldaşımız Uğur Özkan’ın ismini yaşatacağız. Burada bir Uğur Özkan kütüphanesi kurduk. İzmir’de de bununla ilgili bir çalışma yapıldı. Aynı şekilde Gazi Mahallesi’nde Uğur Özkan Parkı yapıldı. Her ne kadar faşistler ve polisler sürekli saldırsa da biz tabelamızı parka asmaya devam edeceğiz. Şimdi de Bahçelievler’de Uğur Özkan Gençlik Kültür Evi çalışmamız var. Bunun için sizlerle birlikte dayanışmaya ihtiyacımız var.” 

‘Kendisini devrimci mücadeleye adadı’ 

Ak’ın ardından söz alan parti üyesi Deniz Takak ise katliamda yaşamını yitiren SYKP Üyesi Uğur Özkan’a dair konuşma gerçekleştirdi. Özkan’ın kendisini devrimci mücadeleye adadığının altını çizen Takak, “Yoldaşımız Uğur Özkan üniversite öğrencisiydi. Devrimci mücadeleyi seçtiği için okuldan atıldı. İnşaatlarda çalıştı” dedi. Özkan’ın “Bugüne kadar sermaye için çalıştım. Bir gün de Kobaneli çocuklar için çalışacağım” dediğini aktaran Takak, “Uğur yoldaşımızın fikirleri sonsuza kadar yaşayacak” dedi. Konuşmaların ardından sinevizyon gösterimi sahneledi. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler