SYKP: Şapatan’da yapılan toplu işkencenin üstünün kapatılmasına izin vermeyeceğiz!

SYKP Merkez Yürütme Kurulu’nun, Şemdinli’nin Şapatan (Altınsu) Köyü’nde halka yapılan toplu işkence ve kötü muameleyle ilgili yaptığı basın açıklamasında “İşkence bir insanlık suçudur ve Şapatan’daki köylülere karşı bu suçu işleyenler ve bu suçu örtbas etmeye çalışanlar yargılanmalı, en ağır cezalara çarptırılmalıdır” dendi.

SYKP: Şapatan’da yapılan toplu işkencenin üstünün kapatılmasına izin vermeyeceğiz!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Merkez Yürütme Kurulu, bir basın açıklaması yaparak Hakkari ili Şemdinli ilçesi, Şapatan (Altınsu) Köyü’nde kolluk kuvvetlerinin gerçekleştirdiği toplu işkence ve kötü muameleyi kınadı ve konunun takipçisi olacaklarını bildirdi.

SYKP’nin açıklamasında son yıllarda işkencenin yaygınlaştırıldığı, bunun siyasi iktidarın kontrolü ve himayesiyle gerçekleştiği ifade edildi. Açıklamada “Bu yaygınlaşma, tesadüfen veya ‘istisnalar’ şeklinde ortaya çıkmıyor. Tam tersine, işkenceler siyasi iktidarın teşviki ve himayesi altında gerçekleşiyor. Resmi makamlar tarafından somut işkence kanıtları görmezden gelinerek, üstü kapatılarak, bu kanıtları ortaya koyanlar “terör örgütüne hizmet etmek”le suçlanarak, işkenceciler korunarak işkence uygulamalarının önü açılıyor” dendi.

SYKP’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Herhangi bir yerde yaşanan bir çatışmanın, o yerde yaşayan insanlara, intikam hırsıyla ödetilmeye çalışılması kabul edilemez. İşkence bir insanlık suçudur ve Şapatan’daki köylülere karşı bu suçu işleyenler ve bu suçu örtbas etmeye çalışanlar yargılanmalı, en ağır cezalara çarptırılmalıdır. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) olarak, Şapatan Köylüleriyle dayanışma içerisinde olacağız. Her türlü insan hakları ihlalinin takipçisi olacağız, insanlık suçlarıyla sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

SYKP Merkez Yürütme Kurulu’nun açıklamasının tam metni şöyle:

AKP/Saray iktidarının özellikle son yıllarında işkencenin yeniden yaygınlaştırıldığı görülüyor. Bu yaygınlaşma, tesadüfen veya “istisnalar” şeklinde ortaya çıkmıyor. Tam tersine, işkenceler siyasi iktidarın teşviki ve himayesi altında gerçekleşiyor. Resmi makamlar tarafından somut işkence kanıtları görmezden gelinerek, üstü kapatılarak, bu kanıtları ortaya koyanlar “terör örgütüne hizmet etmek”le suçlanarak, işkenceciler korunarak işkence uygulamalarının önü açılıyor.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Şapatan (Altınsu) Köyü’nün halkına yapılan toplu işkence, hakaret ve kötü muamele bunun son örneğidir.

Şapatan Köyü yakınlarında 5 Ağustos tarihinde yapılan bir operasyonda, bir Özel Harekat Polisi yaşamını yitirirken bir başka polis memuru yaralanmıştır.

Polis olayın ardından, ‘Burada bir kişi öldü, bunun bedelini size ödettireceğiz’ diyerek gere yarısı evlere baskın yaparak 100’e yakın insanı çoluk çocuk, yaşlı genç, kadın erkek ayırt etmeden köy meydanına toplamıştır. Savcılığın verdiği belgede sadece 2-3 evde arama yapılmasına dair izin varken, polis 100’ün üzerinde eve baskın yapmıştır. Köylülere hakaret ederek çoğuna işkence uygulamıştır. Hakaretin ve işkencenin ardından, köylülerden 36’sı gözaltına alınmıştır.

HDP, bölgeye gönderdiği bir heyetin yaptığı araştırmalar sonucunda, işkenceleri raporlamış ve kamuoyuna açıklamıştır. Buna rağmen, Hakkari Valiliği derhal ve herhangi bir soruşturma yapma gereği duymadan işkenceyi inkar ederek “Güvenlik güçlerinin vatandaşlarımıza işkence yaptığı yönündeki haberler tamamen asılsızdır ve terör örgütünün propagandasını yapma maksadını taşımaktadır” açıklaması yapmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü de hemen ardından benzer içerikli bir açıklama yayımlamıştır.

Ancak Hakkari halkının, HDP’nin insan hakları örgütlerinin ve demokrat kamuoyunun konuyu ısrarla takip etmesi sonucunda, olaya dair soruşturma başlatılmış, bir polis memuru açığa alınmıştır ve soruşturma halen sürmektedir. Bu soruşturmayla birlikte Valiliğin ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ilk açıklamalarının gerçekleri yansıtmadığı da ortaya çıkmıştır. Sadece bir polisin açığa alınması ise konunun kapatılmaya çalışıldığının bir başka göstergesidir. Köyde yapılan zulüm en az 1 saat sürmüş 100’e yakın insan işkenceye maruz bırakılmışken, bu işkence ve hakaret operasyonuna yüzlerce polisin katılmış olduğu çok açıktır.

Ayrıca bu köyde 16 Nisan’da yapılan referandumda ezici bir çoğunlukla Hayır çıkması da bu köy halkına karşı bir intikam operasyonu yapıldığını ortaya koymaktadır.

Herhangi bir yerde yaşanan bir çatışmanın, o yerde yaşayan insanlara, intikam hırsıyla ödetilmeye çalışılması kabul edilemez. İşkence bir insanlık suçudur ve Şapatan’daki köylülere karşı bu suçu işleyenler ve bu suçu örtbas etmeye çalışanlar yargılanmalı, en ağır cezalara çarptırılmalıdır.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) olarak, Şapatan Köylüleriyle dayanışma içerisinde olacağız. Her türlü insan hakları ihlalinin takipçisi olacağız, insanlık suçlarıyla sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Yaşasın halkların eşitliği ve kardeşliği

İnsanlık onuru işkenceyi yenecek! 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler