SYKP İsviçre’den Bülent Uluer için uğurlama töreni

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İsviçre örgütü Bülent Uluer’in sürgün yıllarının büyük bölümünü geçirdiği Basel’de bir uğurlama töreni düzenledi.

SYKP İsviçre’den Bülent Uluer için uğurlama töreni

22 Ağustos 2017 günü hayatını kaybeden Bülent Uluer için bir uğurlama töreni de İsviçre’nin Basel şehrinde düzenlendi. Basel Unia sendikasının toplantı salonunda onlarca kişinin katılımıyla gerçekleştirilen tören SYKP Avrupa Koordinasyonu üyesi Fahriye Kotevelioğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı.

Bülent Uluer’in hayatının anlatıldığı sinevizyon gösterisinin ardından  70’lerden bu yana pek çok farklı alanda Uluer’le yoldaşlık yapan Mahir Sayın bir konuşma gerçekleştirdi. Sayın konuşmasında Uluer’in kesintisiz devrimciliğini öne çıkartırken, solun birliğini sağlamak için yaptığı çalışmaları anlattı.

Mahir Sayın’ın ardından MLPD Lorach bölgesi milletvekili adayı Zeki Ateş bir konuşma yaparak devrimci dayanışmanın önemine vurgu yaptı.

Kürdistan Komünist Partisi adına konuşan Hüseyin İşli de Uluer’in 70’lerden itibaren kitleler önderlik yapan karakterine dikkat çekerek, onun her dönemde Kürt halkının ve mücadelesinin dostu olduğunu belirtti.

HDK İsviçre Eşsözcüsü Hakan Gürgen ise Uluer’in savaşçı ve enternasyonalist yanını öne çıkartan bir konuşma gerçekleştirdi.

SYKP adına söz alan Tuncay Yılmaz, parti olarak Uluer’in kapitalizme karşı ihtilalci, komünistlerin ve demokrasi güçlerinin birliğini savunan, halklarımızın kurtuluşunu Kürt halkıyla birlikte mücadelede gören duruşunu önemsediklerini ve bu duruşu büyütecek tarzda hareket edeceklerini belirtti. Yılmaz ayrıca, kuşaklar arası birikim ve deneyim aktarımında Uluer’in oynadığı olumlu rolü vurgulayarak, Türkiye Devrim hareketinin önemli bir birikimi olduğunu, bu birikimi kazanıma dönüştürmek, yeni kuşaklara aktarmak için kritik bir dönemden geçildiğinin altını çizdi. Uluer’in tüm enternasyonalist devrimcilerin bir değeri oluşu gibi SYKP’nin de önemli bir değeri olduğunu vurgulayan Yılmaz, Uluer’in adını ve mücadelesini yeniden kuruluş mücadelesinde sürdüreceklerini belirtti.

Avrupa Forum

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler