SYKP Eş Genel Başkanı Hatimoğulları: 'Selamım Nuriye'lere,Semih'lere, Filistin'de direnenlere'

Yüksel Caddesi'nde 69 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya ziyarette bulunan SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, 'İsrail zindanlarında direnenlere selam olsun' dedi. Ayrıca Filistin direnişinin sembolu Leyla Halid de telefonla bağlanarak direnişi selamladı.

SYKP Eş Genel Başkanı Hatimoğulları: 'Selamım Nuriye'lere,Semih'lere, Filistin'de direnenlere'

SiyasiHaber/ Berkay Varol 

Akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça açlık grevlerinin 69’uncu gününü, İsrail cezaevlerinde 30 gündür açlık grevinde bulunan Filistinli tutuklulara adadı. 

Yüksel Caddesi'nde gerçekleştirilen eylemde HDP Milletvekilleri Garo Paylan, Dilek Öcalan, Hüda Kaya, Saadet Becerikli, CHP Milletvekili Hilmi Yarayıcı, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, SYKP Enternasyonal Büro Üyesi Bereket Kar ve Filistin'li gazeteci-yazar Hasan Tahravi katıldı. 

“Selamımı Nuriye’lere Semih’lere, selamımı Filistin’de direnenlere, selamımı İsrail’in zindanlarında açlık grevinde olanlara” diyerek konuşmasına başlayan SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğluları, gerçekleştirdikleri bu basın açıklamasının Türkiye ile Filistin arasında ezilenlerin, sömürülenler kurduğu bir köprü olduğunu söyledi ve bu köprünün büyütülmesinin önemini vurguladı.

Hatimoğulları, “Türkiye hızlı adımlarla faşist diktatörlüğe doğru ilerlemektedir. Bugün OHAL ilan edildi ve KHK’ler ile yüzbinlerce insan aileleri ile birlikte mağdur edildi. Bugün Nuriye’ler ve Semih’ler işlerini geri istiyor. Bu dünyanın en doğal ve en insanca hakkıdır. Buna karşı iktidarın verdiği cevap bu meydanı sabote etmek, her gün baskılar uygulamaktır. Bizler bugün sizin huzurunuzda bu baskıları tekrar tekrar kınadığımızı bir kez daha söylemek istiyoruz” dedi.  

'Filistin'in dört bir yanından selamlarımı iletiyorum'

Filistin'den telefonla Yüksel Caddesi'ndeki direniş alanına bağlanan Leyla Halid, "Özel olarak Nuriye ve Semih hocalara en kalbi selamlarımı iletirken bu direnişlerinin sadece kendilerini temsil etmediğini; bizim İsrail zindanlarında bin 800 esirin sesi de olduğunuzu da biz buradan duyuyoruz. Eninde sonunda biz kazanacağız. Direnişle haklarımızı kazanacağız. Siz Türkiye’de biz Filistin’de başkaları başka yerden güçlerimizi birleştirip bu dayanışmayı daha da yükseltmemiz gerekiyor. Ben yeniden Filistin halkı ve esirleri adına Nuriye, Semih ve Kemal Gün’e binlerce selam iletiyorum. Zafer yakındır diyorum" dedi. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler