SYKP: Emeğin hakkını, barışı, halkların kardeşliğini savunmaya devam edeceğiz

SYKP Merkez Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada son dönemde yoğunlaşan siyasi operasyonlar, gözaltı ve tutuklamalara dikkat çekilerek "dayanışmayla, dirençle, umutla, emekle kazanacağız" denildi.

SYKP: Emeğin hakkını, barışı, halkların kardeşliğini savunmaya devam edeceğiz

İstanbul ve Hatay'da HDP ve SYKP üye ve yöneticilerine düzenlenen gözaltı ve tutuklama operasyonlarına değinilen açıklamada AKP'nin 'Kürtleri, Alevileri baş düşman ilan ederek kendi tabanını konsolide etmeye çalıştığına' dikkat çekilerek "sorunları dile getiren herkesi cezaevlerine tıkarak yol alacağını düşünen iktidar yanılmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Metinde siyasi operasyonlarla yaratılan baskı ortamının iktidarı sağlamlaştıramayacağına belirtilerek "Gözaltılar, tutuklamalar, baskılara karşı omuz omuza mücadele edeceğiz. Bu faşizan uygulamalara karşı mutlaka kazanacağız." ifadelerinin kullanıldığı açıklamanın tam metni şöyle:

Emeğin Hakkını, Barışı, Halkların Kardeşliğini Savunmaya Devam Edeceğiz

Türkiye’de tutuklama furyası olanca hızıyla devam ediyor. AKP/Saray rejim değişikliğine giderken önünde engel gördüğü her şeyi ve herkesi bütün hukuksuz yöntemleri kullanarak saf dışı bırakmaya çalışıyor. Aydın, yazar, gazeteci, akademisyen, kadın, genç demeden adeta tırpan harekâtı düzenliyor. Kürtleri, Alevileri baş düşman ilan ederek kendi tabanını konsolide etmeye çalışıyor.

Bütün toplumsal kodları; yasalarla hukuksuzca oynayarak, iktidarın kurdurduğu sivil toplum kuruluşlarıyla, Diyanet İşleri Başkanlığı’yla, muhtarlara uyguladıkları baskıyla, IŞİD gibi katliamcı terör örgütlerinin katliamlarına çanak tutarak, eğitimi dinselleştirmede sınır tanımayan yöntemlerle değiştirmeye çalışıyorlar. Reina katliamı da seküler yaşama müdahalenin zirvesi oldu.

Laiklik/seküler yaşamı savunanları “terörist” ilan eden iktidar, Reina katliamı ve evvelinden gerçekleşen nice katliamın faillerini/sorumlularını yakalamada aynı mahareti göstermemektedir. Bu ülkede barışı, kardeşliği, adaleti, eşitliği, özgürlüğü savunanları gözaltına alma ve tutuklama uzmanı olan bir iktidar ile karşı karşıyayız. Başbakan ve hükümet; ekonomik, siyasal, sosyal olarak yangın yerine dönen ülkenin asli sorunlarıyla ilgilenmek yerine sosyal medya kullanıcılarını “Ayağınızı denk alın” diye tehdit ediyor. Yeryüzündeki kaç ülkede bu kadar trajikomik bir durum vardır acaba?  Devletin icracısı olan hükümetin işi insanların ağzını bantlamak mıdır?

Bu sorunları dile getiren herkesi cezaevlerine tıkarak yol alacağını düşünen iktidar yanılmaktadır. İstanbul HDP İl Eş başkanı ve aynı zamanda partimiz SYKP’nin kurucularından olan Aysel Güzel ile İl Eş Başkanı Doğan Erbaş’ın da aralarında olduğu çok sayıda insan 23 günlük gözaltından sonra tutuklandı. Mersin ve Hatay’da aralarında parti kurucusu, yöneticisi ve üyelerimizin olduğu onlarca insan gözaltına alındı, bir kısmı tutuklandı.

Halkların, ezilenlerin, sömürülenlerin iradesini meclise taşıyan milletvekilleri, HDP Eş Genel Başkanları, belediye başkanları ve meclis üyeleri, binlerce mücadele neferi demir parmaklıklar ardında. Buna rağmen mücadelemiz devam ediyor. Katliamlarla, tutuklamalarla, çeşitlendirdikleri baskılarla iktidarlarını sağlamlaştıramazlar.

Bizler bedeli ne olursa olsun emeğin hakkını, barışı, halkların eşitliği ve kardeşliğini savunmaya devam edeceğiz.

Gözaltılar, tutuklamalar, baskılara karşı omuz omuza mücadele edeceğiz. Bu faşizan uygulamalara karşı mutlaka kazanacağız.

Dayanışmayla, dirençle, umutla, emekle kazanacağız.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler