Süryani partisinden Türkiye’ye kınama ve çağrı: ‘Halklarla yüzleş onlara ait ne varsa iade et’

Mezopotamya Özgürlük Partisi (MÖP) Asuri/Süryani/Keldani halkına ait manastırlar, kiliseler ve bunlara ait topraklar ile mezarlıkların Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmesini kınadı ve demokratik güçleri dayanışmaya çağırdı.

Süryani partisinden Türkiye’ye kınama ve çağrı: ‘Halklarla yüzleş onlara ait ne varsa iade et’

SiyasiHaber

Mezopotamya Özgürlük Partisi (MÖP) bir açıklama yayımlayarak Süryanilere ait binlerce yıllık din kurumları ve topraklarının Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmesini uzun zamandır Hristiyan halklara karşı sürdürülen inkarcı politikaların bir devamı olduğunu belirtti.

Açıklamada şu görüşleri ileri sürüldü: “Türk devletinin kuruluşundan günümüze kadar tek ırka dayalı bir zihniyetle hareket etmiş, farklı olan her şeye baskı, şiddet ve inkarcı politikalarını hep gündemde tutmuştur. Bunlardan Hristiyan inancına mensup uluslara, demokrasi isteyenlere, sosyalistlere ve Kürtlere karşı hep bu politikalarda ısrarını devam ettirmiş, ettirmektedir. Bu işgalci karar da bunların bir devamıdır. Bu işgalci kararla adeta Hristiyan inancına mensup halkların iradesini inkar etmekte, kendi Sünni İslamcı faşist politikalarını onlara dayatmaktadır.”

MÖP’ün açıklamasında Türkiye, Mezopotamya/Kürdistan demokratik kamuoyu, Dünya kamuoyu bir halkın değerlerine karşı alınan bu kararı reddetmeye, Süryani halkını desteklemeye davet edildi. Ayrıca demokrasi mücadelesi adına hareket eden, diğer halkların siyasi oluşumlarından bu karar hakkında dayanışmacı açıklamalar yapmaları istendi.

Açıklama şu sözlerle sona eriyor:

“Türk devletine çağrımız: ‘Halkımıza, halklara yaptığın bu faşist uygulamalardan vaz geç, bu halklarla yüzleş ve onlara ait ne varsa iade et. Bu halkların siyasi iradesini, demokratik haklarını tanı...” 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler